2023-03-23

پایگاه خبری هزارپیشه

بروزترین پایگاه خبری استان ایلام

افشاگری وزارت دفاع روسیه در خصوص آزمایشگاه های مخفی بیولوژیکی آمریکا در اوکراینو

افشاگری وزارت دفاع روسیه در خصوص آزمایشگاه های مخفی بیولوژیکی آمریکا در اوکراینو

 

وزارت دفاع روسیه اسنادی را فاش کرده که می‌گوید آزمایشگاه‌های زیستی آمریکا در اوکراین مشغول انجام تحقیقات در مورد ویروس کرونا در خفاش بوده اند.

سرلشکر «ایگور کوناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: «اسناد نشان می‌دهد در آزمایشگاه‌های بیولوژیکی که در اوکراین ایجاد و از سوی آمریکا تأمین مالی شده‌اند، آزمایش‌هایی با نمونه‌هایی از ویروس کرونای خفاش انجام شده است. هدف از این کار و سایر مطالعات بیولوژیکی با بودجه پنتاگون در اوکراین، ایجاد مکانیزمی برای گسترش مخفیانه پاتوژن‌های مرگبار بوده است».

 

به گفته این وزارت‌خانه، یافته‌ها نشان می‌دهد آمریکا قصد دارد در سال ۲۰۲۲ بر روی عوامل بیماری‌زای پرندگان، خفاش‌ها و خزندگان در اوکراین تحقیق کند و امکان انتقال بیماری تب خوکی آفریقایی و سیاه زخم از طریق این حیوانات را بررسی کند.

 

وزارت دفاع روسیه قبلاً اطلاعاتی را ارائه داده بود که نشان می‌داد آمریکا بیش از ۲۰۰ میلیون دلار برای بهره برداری از آزمایشگاه‌های بیولوژیکی در اوکراین هزینه کرده است.

 

چین: فعالیت‌های نظامی بیولوژیکی آمریکا در اوکراین صرفاً نوک یک کوه یخ است

 

در همین ارتباط، ژائو لیجان، سخنگوی وزارت خارجه چین در توییتی در صفحه رسمی خود نوشت: «فعالیت‌های نظامی بیولوژیکی آمریکا در اوکراین صرفاً نوک یک کوه یخ است. تعداد کل آزمایشگاه‌های بیولوژیکی آمریکا ۳۳۶ تا است که در ۳۰ کشور تحت کنترل آن وجود دارد».

 

سخنگوی وزارت خارجه چین، پیش‌تر از آمریکا خواسته بود تا در خصوص فعالیت‌های بیولوژیکی نظامی خود در داخل و خارج از این کشور توضیح دهد.

 

در حالی که آمریکا در ابتدا اطلاعات مربوط به آزمایشگاه‌های جنگ زیستی خود در اوکراین را «جعلی» خواند، روز سه‌شنبه، ویکتوریا نولند معاون وزیر امور خارجه در امور سیاسی وجود «تاسیسات تحقیقات بیولوژیکی» با بودجه آمریکا در اوکراین را تایید کرد.

 

مسکو سال‌ها نگرانی خود را در مورد فعالیت آزمایشگاه‌های زیستی با بودجه آمریکا در اوکراین و سایر جمهوری‌های شوروی سابق از جمله قزاقستان، تاجیکستان، قرقیزستان، ارمنستان و گرجستان ابراز کرده است.

 

+باشگاه خبرنگاران جوان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *