2024-05-18

پایگاه خبری هزارپیشه

بروزترین پایگاه خبری استان ایلام


Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/hezarpi2/public_html/wp-content/themes/newsphere/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 253

⏪چرا نبایـد از نـوزاد عکـس گرفـت؟

❌چرا نبایـد از نـوزاد عکـس گرفـت؟

💢شبکیه چشم نوزاد، مثل سایر اعضای بدن او، هنوز در مرحله‌ای قرار دارد که بسیار حساس است و هرگونه بی‌احتیاطی ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد.

⚡️یکی از این بی‌احتیاطی‌ها، تاباندن مستقیم فلاش دوربین عکاسی به چشم نوزاد است که ممکن است خدای نکرده درجاتی از کم‌بینی یا حتی نابینایی را برای نوزاد به همراه بیاورد.

⚡️ این که این فلاش چرا برای بزرگترها خطرناک نیست به این دلیل است که شبکیه چشم آنها اینقدر حساس نیست، انقباض و انبساط ماهیچه‌های چشم با قدرت بیشتری انجام می‌گیرد و امکان واکنش مردمک، شبکیه و قرنیه و عضلات چشم آنها بیشتر است اما نوزادان هنوز به این قدرت نرسیده‌اند.

⚡️ضمن این که افراد بزرگسال این توانایی را دارند که بلافاصله نگاهشان را بردارند یا مستقیم به دوربین و فلاش آن نگاه نکنند ولی نوزاد چنین امکانی را ندارد.

⚡️ بنابراین عکاسی با فلاش دوربین قوی، آن هم از روبه‌رو، آن هم در روزها و ماه‌های اول حیات، یکی از خطرناک‌ترین کارهایی است که هر پدر و مادری ممکن است انجام بدهد.

✅در کنار این مخاطرات، چطور با اشتیاق ثبت لحظات فرزندمان کنار بیاییم؟

🔹 یکی از راه‌ها این است که عکاسی را به روز موکول کنیم که به فلاش دوربین نیازی نباشد، در محیط‌های خیلی تاریک مردمک چشم بچه‌ها باز است و این موضوع می‌تواند احتمال آسیب را بیشتر کند.
🔹راهکار دیگر این است که وقتی نوزاد خواب است یا نگاهش به زاویه دیگری است از او عکاسی شود، هرچند در این مورد هم باید به شدت احتیاط کرد و این مورد هم زیاد توصیه نمی‌شود چون بعضی نوزادان حتی با چشم‌های بسته به فلاش دوربین واکنش نشان می‌دهند.

🔸 در عین حال هنگام عکاسی از نوزادان و حتی کودکان، بهتر است فاصله دوربین از صورت نوزاد حفظ شود و در فاصله کمی از صورت و به خصوص چشم‌های او نباشد.
🔸 بهتر است به طور کلی برای عکاسی از بچه‌ها از فلاش غیرمستقیم استفاده شود.

🔺این رعایت‌ها اگرچه بهتر است همیشه باشد، اما برای نوزادان تا ۲ و حتی ۳ سالگی آنها واجب است.

🔺 بعد از آن هم باید دانست که نور فلاش دوربین می‌تواند بعضی افراد را که دارای بیماری‌هایی مانند صرع هستند، افرادی که دچار خشکی چشم هستند یا کمبود بعضی ویتامین‌ها مانند ویتامین A را دارند یا مبتلا به بعضی بیماری‌های مربوط به چشم هستند، اذیت کند.

♦️ با این حال، نکته دیگری که خیلی‌ها ممکن است آن را رعایت نکنند، این است که تصور کنند طبیعت برای کودکان هیچ آسیبی ندارد، این در حالی است که تابش نور شدید یا طولانی مدت نور خورشید به چشم نوزاد، می‌تواند عواقب خیلی زیادی داشته باشد.

↩دکترمیـلان
〰〰〰〰〰〰〰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *