2024-05-18

پایگاه خبری هزارپیشه

بروزترین پایگاه خبری استان ایلام


Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/hezarpi2/public_html/wp-content/themes/newsphere/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 253

⏪حقوق بشر آمریکایی به “بیماران خاص” هم رحم نکرد

◀حقوق بشر آمریکایی به “بیماران خاص” هم رحم نکرد
❎بیماری ای بی
↔”تحریم” جان گروهی از بیماران ایرانی را نشانه رفته است، یک روز پروانه‌ای‌ها، یک روز تالاسمی‌ها، یک روز دیالیزی‌ها و…؛ این است حقوق بشر آمریکایی.

↔به گزارش ایسنا، ‌چندی است که بحث کمبود پانسمان‌های مورد نیاز بیماران پروانه‌ای خبرساز شده و به گفته سید حمیدرضا هاشمی گلپایگانی- مدیرعامل خانه “ای‌بی” ۱۵ نفر از کودکان پروانه‌ای به دلیل همین کمبودها که ناشی از تحریم‌های آمریکایی است، جان باختند.

↔هاشمی همچنین با ابراز تاسف از اعمال تحریم‌ها بر ملزومات پزشکی بیماران ای‌بی، اعلام کرده بود که “اگر پانسمان میپلکس در اختیار کودکان مبتلا به ای‌بی قرار نگیرد، آنها درد شدیدی را در اندام‌شان متحمل می‌شوند. بیماران ای‌بی، بی‌نهایت به این پانسمان نیازمند هستند و متاسفانه برای‌ آنها درمان جایگزینی هم وجود ندارد. امروز در شرایط تحریم این پانسمان‌ها، مجبور هستیم از پمادهای ترکیبی و گاز وازلینه‌های چرمی استفاده کنیم، این در حالی است که تمام این پانسمان‌ها یک دهم تاثیر پانسمان میپلکس را ندارند. ”

↔بعد از این اظهارات بود که وزارت بهداشتی‌ها هم نسبت به وضعیت بیماران پروانه‌ای واکنش نشان دادند و ضمن تأیید اعمال تحریم و فشار از سوی آمریکایی‌ها بر دارو و ملزومات پزشکی بیماران ایرانی، اعلام کردند که از راه‌های مختلفی دارو و ملزومات مورد نیاز همه بیماران را تامین خواهند کرد. به‌طوری که مهندس حسین صفوی – رییس اداره تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو تاکید کرد که “با وجود اینکه شرکت سوئدی پانسمان مورد نیاز را به بیماران نمی‌داد، توانستیم پانسمان را از طریق دیگر برای بیماران تأمین کنم. بر همین اساس آخرین محموله پانسمان ای‌بی در مرداد ماه تحویل خانه ای‌بی شده و محموله جدید نیز ترخیص و تا پایان آبان در اختیار بیماران ای‌بی قرار می‌گیرد”.

↔در عین حال صفوی این نوید را داده که در صورت همکاری خانه ای‌بی، تولید کننده محصولات پیشرفته پانسمان که در زخم پای دیابتی و سوختگی فعالیت می‌کند، می‌تواند در مدت زمانی محصولات مورد نیاز بیماران پروانه‌ای را هم تولید کند تا نیازی به کشورهای خارجی نداشته باشیم.

↔شرکت سوئدی پانسمان نداد
در این زمینه دکتر مهدی شادنوش – رییس مرکز پیوند و بیماری‌های وزارت بهداشت در گفت‌وگو با ایسنا، ‌ با اشاره به وضعیت تامین پانسمان میپلکس برای بیماران ای‌بی، گفت: در این شکی نیست که تحریم‌های غیر انسانی و ناجوانمردانه آمریکا وجود دارد. آنها ادعا می‌کنند که غذا و دارو مورد تحریم قرار نگرفته، اما این دروغی است که از سوی آمریکایی‌های مطرح می‌شود.

↔وی افزود: بعد از پیگیری‌هایی که ما از طریق سفارت‌مان انجام دادیم، شرکت سوئدی که مسئول تامین پانسمان میپلکس در دنیا است، در نامه‌ای رسمی طی ماه‌های قبل، اعلام کرد که به دلیل تحریم‌ها نمی‌توانند این پانسمان‌ها را در اختیار ما قرار دهند.

↔پروانه‌ای‌ها نگران نباشند
شادنوش ادامه داد: البته با درایت و مدیریت فرزندان همین مملکت که تلاش می‌کنند بیماران دچار مشکل و آزار نشوند، از طُرُق دیگر و به صورت غیر رسمی به هر شکلی که بود این پانسمان‌ها تامین شد و تا حد امکان برنامه‌ریزی لازم و کافی اتفاق افتاده که این پانسمان‌ها به مرور زمان، در اختیار بیماران قرار گیرد که این اتفاق خواهد افتاد و بیماران نگرانی نداشته باشند.

↔وی تاکید کرد: دست‌اندرکاران وزارت بهداشت و مراکز فرا وزارت‌خانه‌ای تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا نه‌ تنها در خصوص بیماران ای‌بی، بلکه درباره سایر بیماران خاص نیز که این روزها خیلی درباره آن‌ها دچار مشکل هستیم، اذیت نشوند. با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، امیدواریم مراقبت کنیم تا کمترین عوارض متوجه بیماران شود. البته در حال حاضر به میزان مورد نیاز پانسمان میپلکس داریم که البته با مقداری تدبیر برای استفاده دقیق‌تر از این پانسمان‌ها سعی می‌کنیم بیماران دچار مشکل نشود.

↔رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت با بیان اینکه فشار تحریم فقط محدود به پانسمان‌های میپلکس نیست، گفت: به عنوان مثال لازم بود که امکانات دستگاه‌های دیالیزمان را طبق تدابیری بروز کنیم. همچنین قرار بود مراکز دیالیزمان را مقداری توسعه دهیم و دستگاه‌های فرسوده گذشته‌مان را هم با دستگاه‌های جدید جایگزین کنیم. بر این اساس برای واردات تعدادی دستگاه برنامه‌ریزی کردیم تا زیرساخت‌هایمان را تقوییت کنیم.

↔خُلف وعده شرکت اروپایی برای تحویل دستگاه‌های دیالیز
شادنوش ادامه داد: با زحمات زیادی کار را پیش بریم و در تهیه ارز، انتقال ارز و … اقداماتی انجام دادیم، اما در لحظه آخر با اینکه پول را پرداخته بودیم، شرکت تامین‌کننده اروپایی با عنوان تحریم، دستگاه‌ها را در اختیار ما قرار نمی‌داد. حال امروز به کوری چشم آمریکایی‌ها تمام برنامه‌های از قبل برنامه‌ریزی‌ شده‌مان را انجام دادیم و خوشحالیم که این نوید را به بیماران دیالیزی‌مان بدهیم که راحت‌تر و در مراکز توسعه‌یافته‌تر خدمات دریافت خواهند کرد. گزارش این اقدامات را هم به مردم خواهیم داد. تلاش می‌کنیم که نسبت بیمار به تخت‌مان را در حوزه دیالیز کاهش می‌دهیم و در برخی مراکز که وضعیت‌مان مطلوب نبود با دستگاه‌های جدید وضعیت‌مان را بهبود خواهیم بخشید و خیال‌مان برای سال‌های آینده راحت‌تر است.

↔وی با بیان اینکه این تلاش‌ها از سوی سربازان گمنامی در سطوح مختلف سلامت، اتفاق می‌افتد که بدون ادعا و بی‌سروصدا تلاش می‌کنند تا هموطنان‌مان کمترین عارضه را از سمت تحریم‌ها داشته باشند، اظهار کرد: این حقوق بشر آمریکایی است که حتی به بیمار خاص و بیمارانی که تجهیزات، دارو و وسایل مورد نیازشان مانند هوایی می‌ماند که افراد عادی به آن نیاز دارند، در راستای اهداف عجیب سیاسی‌اش به این انسان‌های نیازمند کمک، رحم نمی‌کند و برای آزار دولت‌ها، افراد بیمار را هم تحت فشار قرار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *