2024-03-01

پایگاه خبری هزارپیشه

بروزترین پایگاه خبری استان ایلام


Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/hezarpi2/public_html/wp-content/themes/newsphere/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 253

کلسیم چیست؟

کلسیم چیست؟
کلسیـم پنجمین عنصر فراوان در بدن است و بخش عمده آن ساختار استخوان را تشکیل می‌دهد در واقع کلسیـم نقش مهم فیزیولوژیکی را ایفا می‌کند که برای یکپارچگی عملکرد سیستم عصبی و عضلانی ضروری است و برای عملکرد طبیعی قلب ضروری است و یکی از عواملی است که در مکانیسم‌های درگیر در انعقاد خون عمل می‌کند.

در زیر به انواع ترکیبات کلسیم اشاره می‌کنیم:

دی‌کلسیم فسفات

با فرمول CaHPO4 و به صورت دو آبه می‌باشد. پیشوند “دی” در نام رایج وجود دارد، زیرا تشکیل آنیون HPO42–شامل حذف دو پروتون از اسید فسفریک، H3PO4 است. همچنین به عنوان‌های دی‌بازیک کلسیم فسفات یا کلسیـم مونوهیدروژن فسفات شناخته شده است. از دی‌کلسیـم فسفات به عنوان یک افزودنی غذایی استفاده می‌شود، در برخی از خمیردندان‌ها به عنوان عامل پولیش وجود دارد و یک ماده بیولوژیکی است.

تری کلسیم فسفات

گاهی اوقات به طور اختصار(TCP) نمک کلسیـم از اسید فسفریک با فرمول شیمیایی Ca3(PO4)2 است. تری کلسیم فسفات به عنوان فسفات استخوانی از آهک (BPL) شناخته می‌شود.

پیروفسفات کلسیم

(Ca2P2O7) یک ترکیب شیمیایی است، یک نمک کلسیـم نامحلول که حاوی آنیون پیروفسفات است. تعدادی فرم برای این ترکیب گزارش شده است: یک فرم بدون آب، یک دی هیدرات، Ca2P2O7·۲H2O و یک تتراهیدرات، Ca2P2O7·۴H2O. رسوب کریستال‌های دی هیدرات در غضروف عامل درد شدید مفاصل در موارد بیماری رسوب پیروفسفات کلسیـم (شبه نقرس) است که علائم آن مشابه علائم نقرس می‌باشد. به دلیل عدم حلالیت و عدم واکنش‌پذیری آن نسبت به فلوراید از Ca2P2O7 معمولاً به عنوان ماده ساینده خفیف در خمیردندان‌ها استفاده می‌شود.

تیوگلیکولات کلسیم

تقریبا به طور انحصاری در کرم‌های دفع‌کننده و محصولات مو استفاده می‌شود. این نمک کلسیـم از اسید تیو گلیکولیک ایجاد شده است. این محصول ممکن است باعث سوزش پوست شود. محصولات پاک‌کننده مو، که به آن depilatories نیز گفته می‌شود، کرم‌ها و ژل‌هایی هستند که ساختار پروتئین (کراتین) مو را حل می کنند بنابراین از پوست جدا می‌شوند.

هیپوکلریت کلسیم

فرمول شیمیایی هیپوکلریت کلسیـم، Ca (OCl) 2 است. هیپوکلریت کلسیـم یک جامد سفید است که به صورت دانه یا قرص به آب استخر اضافه می شود تا میکروب‌هایی را که می‌تواند شناگران را بیمار کند از بین ببرد.

گلوکونات کلسیم

دارویی با نام تجاری Kalcinate است که در جهت رفع کمبود کلسیم بدن تجویز می شود. این دارو برای کمک به بهبود جذب کلسیـم غذا و همچنین درمان بیماری هایی همچون پوکی استخوان، مشکلات نرمی استخوان، کاهش فعالیت غدد پاراتیروئید و تعدادی از بیماری‌های عضلاتی بسیار موثر و کاربردی می‌باشد. اما برای مصرف این دارو چه نکاتی باید رعایت شود؟ در این مقاله هدف ارائه ی اطلاعات کلی در ارتباط با این دارو می‌باشد. همراه ما باشید با مقاله‌ی گلوکونات کلسـیم.

کربنات کلسیم سبک

به عنوان یک مکمل کلسیـم و به عنوان یک آنتی‌اسید استفاده می‌شود. کربنات کلسیم سبک یک نمک معدنی طبیعی است که در سنگ‌ها، پوسته‌ها و مرواریدها یافت می‌شود. از این ماده برای افزودن کلسیـم به محصولات، به عنوان یک آنتی‌اسید یا به عنوان ماده ساینده در خمیردندان‌ها به منظور صیقل‌دادن به دندان‌ها استفاده می‌شود. به عنوان یک جامد پودری سفید رنگ و بی‌بو ظاهر می‌شود و در آب سرد حلالیت کمی داشته، در اسید رقیق محلول و در الکل نامحلول است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *