2024-07-20

پایگاه خبری هزارپیشه

بروزترین پایگاه خبری استان ایلام


Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/hezarpi2/public_html/wp-content/themes/newsphere/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 253

چگونه محترمانه موضوع گفت‌و‌گو را عوض کنیم؟

یک راه دیگر برای معاوضه کردن صحبت، تعریف و تمجید کردن از میزان اطلاعات طرف مقابل در خصوص آن موضوع است.

چگونه محترمانه موضوع گفت‌و‌گو را عوض کنیم؟
خیلی وقت ها پیش می‌اید که به هر علتی موضوع گفت و گو با طرف مقابلتان را نمی پسندید. بعضی اشخاص به خوبی میتوانند صحبت را عوض کنند ولی بعضی دیگر توانایی این کار را ندارند و معمولاَ رودربایستی نموده و علیرغم میل باطنی شان بحث را ادامه می‌دهند . در این مقاله راهکارهایی را برای تغییر موضوع گفت و گو ارائه می دهیم.

چگونه محترمانه موضوع گفت‌و‌گو را عوض کنیم؟

– نخست صحبت طرف مقابل را تائید و بعد موضوعی دیگر را مطرح کنید

درصورتی که متوجه شدید طرف مقابل شما سعی دارد صحبت را به سمتی پیش ببرد که برایتان خوش آیند نیست، سعی کنید با یک تصدیق ساده موضوع صحبت را تغییر دهید.

برای شفاف شدن موضوع به مثال های زیر توجه کنید:

هنگامی که شخصی در یک مهمانی موضوعی را پیش میکشد که میدانید در پایان به بگومگو و دعوا می انجامد تنها کافیست چنین عباراتی را به وی بگویید:نظرات مختلفی در مورد این موضوع وجود دارد به چه دلیل بجای آن در مورد موضوعات جالب تر مانند سفر آخر تو به کیش صحبت نکنیم؟

یا به عنوان مثال درصورتی که کسی تصمیم دارد در خصوص همسر یا نامزد قبلی شما صحبت کند بهتر است از همان ابتدا این صحبت را پایان دهید. چگونه؟ خیلی راحت به وی بگویید:جدایی ما بسیار سخت بود ولی این خوبی را داشت که من توانستم با انسان های جذاب جدیدی اشنا شوم که دیدگاهشان به زندگی مثل نگاه من به زندگیست. آیا تا حالا زیر باران به دریا رفته ای؟

– از اطلاعات شخص مقابل تعریف کنیم و به دنبال آن سؤال بپرسیم.

یک راه دیگر برای معاوضه کردن صحبت، تعریف و تمجید کردن از میزان اطلاعات طرف مقابل در خصوص آن موضوع است.

به طور مثال، درصورتی که فرد مقابل در خصوص مسائل سیاسی حرف می زند که برایتان خوش آیند نیست بجای بحث کردن با وی، از اطلاعاتی که در خصوص فلان رییس جمهور دارد تعریف کنید و سوال کنید که اینهمه اطلاعات را از کجا یاد گرفته است؟

بدین ترتیب به سادگی موضوع عوض میشود و فرد مقابل بدون این که متوجه شود، در مورد کتاب ها یا مقاله هایی که مطالعه کرده صحبت می کند.

– از قبل آماده باشید.

درصورتی که قرار است به جایی بروید که در آن جا با اشخاص غریبه ای رو به رو شوید، خودتان برای آغاز گفت و گو ۲ تا ۳ موضوع را در ذهن داشته باشید و گفت و گو را با موضوعات مورد علاقه خویش شروع کنید.

موضوعاتی را انتخاب کنید که بیش تر مردم به آنها علاقه دارند، مثل موضوعات ورزشی، تفریحی و موضوعات مرتبط با تکنولوژی. در ملاقات های اول سعی کنید از طرح مسایل جنجالی مثل مسایل سیاسی، پرهیز کنید.

– دنبال کلمه یا عبارتی باشید که در صحبت وقفه به وجود آورد .

گاهی پیش می‌اید در جلسه ای حضور بیابید که از موضوع بحث چیزی نمی دانید و در نتیجه حرفی هم برای بیان نخواهید داشت. صحبت های یک طرفه همیشه خسته کننده هستند بدین ترتیب توصیه می کنیم مترصد فرصت باشید. یعنی چه؟

یعنی به صحبت ها گوش کنید و در بین آن ها دنبال کلمه یا عبارتی بگردید که بتوانید با استفاده از آن موضوع حرف را تغییر دهید. در زیر مانند هایی در این رابطه نوشته ایم که به درک بهتر شما کمک میکنند :

درصورتی که به عنوان مثال شخصی در خصوص تاپ هایی که سرشانه ندارند یا بخش بالایی آن ها باز است صحبت میکند و این استایل از نظر شما اصلاً جذاب نیست، میتوانید با بیان کردن چنین جمله ای کل صحبت را عوض کنید:در مورد تاپ بدون سرشانه گفتید، توجه کرده اید که هوا در عرض یک روز چه طور ناگهان عوض می شود؟ و به این ترتیب صحبت را به آب وهوا بکشانید.

یا به عنوان مثال هنگامی که یک نفر در مورد بازی فوتبال صحبت میکند و این صحبت برایتان بیش از حد خسته کننده است، به محض این که به زمین فوتبال و چمن اشاره کرد ، این کلمه را در هوا بقاپید و بگویید:تا اکنون توجه کرده ای که رنگ سبز چمنی چه قدر زیباست؟ من عاشق این رنگ هستم و در مورد این که به چه دلیل به این رنگ علاقه دارید توضیح دهید.

– تغییر ناگهانی موضوع اگر طرف مقابل نفس می گیرد

یک راه دیگر برای تغییر مسیر گفت و گو این است که صبر کنید تا طرف مقابل تان برای نفس گرفتن مکث کند و بعد فورا موضوع دیگری را به میان بکشید.

بیش تر اشخاص این اشاره را متوجه میشوند و می فهمند این تغییر موضوع، اتفاقی یا غیرعمدی نیست، ولی درصورتی که کارساز نبود دوباره سعی تان را بکنید! هنگامی که این روش را بکار می برید هم زمان لبخند بزنید تا طرف مقابل تان شما را بعنوان یک مخالف نبیند یا تصور نکند مصاحب خوبی نیستید.

چند نمونه:

درصورتی که طرف مقابل تان شروع صحبت کردن و ایراد گرفتن از کسی کرد که حضور ندارد، به یک مکان یا شیء اشاره کنید و نظرتان را درموردش بگویید.

درصورتی که کسی در مورد مشکلش با شرکتی که شما در آن کار می کنید آغاز به صحبت کردن کرد میتوانید تبسم بزنید و سوال کنید آیا حیوان خانگی دارد و درصورتی که دارد چیست و… وی باید متوجه منظور شما بشود و بفهمد که کارمند آن شرکت هستید و در چنین گفت و گو هایی محدودیت هایی دارید

درصورتی که کسی شروع به ایراد گرفتن از یکی از دوستان یا همکاران تان کرد، یک لبخند بزرگ بزنید و از وی در مورد سفرش، اتومبیل جدیدش،… سوال کنید.

– بهانه ای برای ترک طرف مقابل پیدا کنید

گاهی از هر تاکتیکی استفاده کنید نتیجه نمی گیرید. بنابراین بجای این که بحث کنید یا انرژی تان را صرف چطور عوض کردن صحبت نمایید، نگاهی به دوروبرتان بیندازید و بهانه ای پیدا کنید تا حتی موقتا هم که شده از وی فاصله بگیرید. به عنوان مثال میتوانید بگویید:« معذرت می خواهم، من باید الان همسرم را پیدا کنم و چیزی به وی بگویم».

درصورتی که تصمیم گرفتید دوباره نزد همین شخص برگردید، مجهز به یک موضوع جالب برای گفت و گو باشید. به احتمال بسیار زیاد وی دیگر موضوع قبلی را فراموش کرده است یا فهمیده است که این موضوع چیزی نیست که در شما موردش حرفی بزنید. اگر باز هم موفق نشدید تنها کافیست بگویید:« معذرت می خواهم، من باید بروم!».

– رک و راست باشید

گاهی با وجود بکار گرفتن تمام روش های غیر مستقیم برای عوض کردن موضوع گفت و گو که علاقه ای به آن ندارید، طرف مقابل دست بردار نیست و موضوع را رها نمی کند. در این زمان ها شما باید کمی مستقیم تر عمل کنید و اجازه بدهید وی بداند که شما ترجیح می دهید در مورد مسأله ی دیگری صحبت کنید .

چند نمونه:

من معذرت می خواهم، ولی این مسئله، خاطرات بدی را در ذهن من یادآوری میکند و من ترجیح می دهم در مورد چیز دیگری صحبت کنیم .

من چیزی در این باره نمی دانم.

می شود لطفا در خصوص موضوعی که هر دو از آن خوشمان بیاید حرف بزنیم؟

من به راحتی نمی توانم در مورد مذهب، با افرادی که با من هم عقیده نیستیند گفت و گو کنم.

بگذریم؛ من از لباس شما خیلی خوشم آمده، هم آهنگی قشنگی با رنگ چشم های تان دارد.

من و شما به وضوح عقاید مختلفی در زمینه ی سیاست داریم. چرا در مورد موضوعاتی که زمینه های مشترکی در آنها داریم حرف نزنیم؟

– با فرد دیگری مکالمه تلفنی برقرار کنید.

می توانید از یکی از دوستان خویش بخواهید تا در یک زمان خاص با شما تماس بگیرد. بعد از برقراری تماس از طرف مقابل خویش عذر خواهی نموده و بگویید تماسی اضطراری دارید که مسلما باید پاسخ دهید. بعد می توانید تلفن خویش را طول داده تا زمان ملاقات تا حدی سپری شود. بعد از قطع تماس بازگردید و سعی کنید موضوعی جدید را مطرح نموده و زمان باقی مانده را حول و حوش آن موضوع صحبت کنید.

+منبع: بیتوته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *