2023-12-09

پایگاه خبری هزارپیشه

بروزترین پایگاه خبری استان ایلام


Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/hezarpi2/public_html/wp-content/themes/newsphere/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 253

«وضعیت حقوقی اعتراضات اخیر معلمان در ایلام»

حق آزادی تجمعات، راهپیمایی ها و تظاهرات مسالمت آمیز یکی از اساسی ترین مسایل حقوق فردی بشمار میرود که به روش جمعی انجام میشود و از مهمترین نمودهای جوامع مردم سالار است.
بر پایه اصل ۲۷ قانون اساسی اعتراضات مسالمت آمیز با رعایت دو شرط به رسمیت شناخته شده است:
۱_همراه نداشتن سلاح
۲_مخل نبودن مبانی اسلام

در بند دال از منشور حقوق شهروندی در خصوص حق تشکل، تجمع و راهپیمایی شهروندان و تعهد دستگاه مسول در حفاظت از امنیت اجتماعات سخن آمده است.

حق آزادی بیان از حقـوق فطری و طبیعی انسان بوده و وضع هر قانونی در سلب این حق از افراد جامعه، با عدم تبعیت جامعه مواجه است و بر عکس احترام به حقوق طبیعی و فطری انسانها پایبندی جامعه به قوانین وضع شده از سوی حاکمیت بهمراه دارد…..

هر دستگاه دولتی که برخی از مستخدمین آن به تصمیمات مدیران انتقاد دارند، در.صورتیکه با رعایت مقررات و در چارچوب قانون، تجمع اعتراضی و انتقادی داشته باشند، آن دستگاه مسول حفاظت و امنیت افراد معترض است.
….اما همه میدانیم هرگاه قانونی که نظام حاکمیت وضع میکند، با فرهنگ جامعه، وضعیت اقتصادی، سیاسی،مذهبی و علمی آن جامعه سازگار باشد، میزان تبعیت و.پایداری و پیروی مردم از آن مصوبه بیشتر است تا قانونی که معیارهای فوق را در تصویب،رعایت نکرده باشد.

تشکیل جمع اعتراضی برای اعلام انتقاد به تصمیمی که از سوی نظام حاکمیت گرفته شده و حتی سردستگی و مدیریت و راه اندازی تشکل اعتراضی، فی نفسه جرم نبوده بلکه قابل احترام است، در تجمع اعتراضی اعلام میشود که تصمیمی که گرفته شده با قشر خاصی از جامعه سازگاری ندارد، لذا همین امر برای قابل احتزام دانستن این تشکل کافیست.

معلمان عزیز استانمان مدتیست با تشکیل تجمع اعتراضی خواستار اجرای طرح رتبه بندی معلمان هستند،
سند تحول بنیادین نظام آموزشی، در کیفیت اموزش و. ارتقای شایستگی معلمان و بهبود سطح معیشت معلمان، موثر است که متاسفانه اخیرا با بهانه های متعدد اعم از تحمیل بار مالی سنگین به دولت و….. بصورت قطعی عملی نشده و در مقابل معلمان گرانقدر بدون ایجاد حاشیه و در. کمال احترام و حفظ حقوق دیگران و رعایت حقوق شهروندی، اعتراض خود را به این امر اعلام نموده اند…….
لازم است که نظام امنیتی و. نظامی در کمال احترام با تلاش مضاعف، امنیت این قشر والا مقام را در. زمان اعتراض و پس از آن، حفظ کنند.

لذا قانونی بودن اقدامات اخیر معلمان محرز و. مسلم. بوده و هیچ دستگاهی حق بازخواست ایشان در اینخصوص. را ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *