2024-07-18

پایگاه خبری هزارپیشه

بروزترین پایگاه خبری استان ایلام


Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/hezarpi2/public_html/wp-content/themes/newsphere/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 253

نشست شورای امنیت بدون ظریف برگزار شد

نشست شورای امنیت بدون ظریف برگزار شد
شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا بیانیه ریاستی را به تصویب رساندند که در آن بر نقش محوری منشور ملل متحد و چندجانبه گرایی در مسایل بین المللی تاکید شده است. قرار بود در نشست امروز که در سطح وزیران خارجه برگزار شد، ظریف هم حضور یابد که دولت آمریکا در اقدامی مغایر توافقنامه سازمان ملل با دولت میزبان، از صدور ویزا برای وی خودداری کرد.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنج شنبه بیانیه ای را تصویب کردند که در آن آمده است این شورا بر تعهد خود به منشور ملل متحد به عنوان پایه و اساس ضروری صلح، رفاه، عدالت، همزیستی مسالمت آمیز و همکاری کشورها در مقابله با تهدیدات صلح و امنیت بین الملل تاکید می کند.

این بیانیه می افزاید: شورا همچنین بر تعهد خود به چندجانبه گرایی و نقش محوری سازمان ملل متحد در زمینه صلح و امنیت بین الملل تاکید دارد که در پیشگیری از معضل جنگ اهمیت حیاتی دارد.

در این زمینه شورای امنیت از همه دولت‌ها، سازمان‌های بین المللی و منطقه ای و اعضای سازمان ملل متحد می خواهد به طور کامل منشور این سازمان را رعایت کنند.

شورای امنیت همچنین بر لزوم ایجاد گفت‌وگوی فراگیر و به اشتراک گذاشتن تجارب مختلف از بهترین شیوه های ملی و درس‌هایی که در اجرای تعهدات خود تحت منشور آموخته اند، تاکید می کند.

در بیانیه شورای امنیت به نقش سازمان‌ها و نهادهای منطقه ای و زیر منطقه‌ای در برقراری صلح و امنیت بین المللی و همکاری با آنها تاکید شده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنج شنبه به درخواست ویتنام که ریاست دوره‌ای این شورا را در نخستین ماه سال ۲۰۲۰ برعهده دارد، نشستی با عنوان همکاری برای صلح و امنیت بین الملل برگزار کرد.

آنتونیو گوترش دبیرکل این سازمان هم در این نشست بر نقش منشور ملل متحد تاکید کرد و از همه اعضا خواست برای جلوگیری از افزایش تنش‌ها، به این منشور به عنوان اصول بنیادین صلح و امنیت بین الملل پایبند باشند.

وی همچنین از شورای امنیت خواست کشمکش در یافتن راه حل برای بحران‌ها را کنار بگذارند و بر پیشگیری قبل از وقوع بحران متمرکز شوند.

قرار بود در نشست شورای امنیت که در سطح وزیران خارجه برگزار شد، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم حضور یابد که دولت آمریکا در اقدامی مغایر توافقنامه سازمان ملل متحد با دولت میزبان، از صدور ویزا برای وی خودداری کرد.

+منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *