2023-03-23

پایگاه خبری هزارپیشه

بروزترین پایگاه خبری استان ایلام


Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/hezarpi2/public_html/wp-content/themes/newsphere/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 254

مسئولین ایرانی که به قتل متهم و روانه دادگاه شده اند

مسئولان ایرانی که به قتل متهم شدند

محمدعلی نجفی نخستین مسئول جمهوری اسلامی نیست که به جرم قتل متهم می‌شود. پیش از او هم این اتفاق چندباری رخ داده است.

محسن ظهوری – خبر قتل «میترا استاد» شوک بزرگی به ایران داد. شهردار، وزیر و رئیس اسبق سازمان‌های دولتی، یک مدیر باسابقه در دولت‌های مختلف جمهوری اسلامی، همسرش را در خانه با شلیک گلوله کشته است. تصویر او پس از تسلیم و مراجعت به اداره آگاهی تهران، بهت‌برانگیز بود؛ «محمدعلی نجفی» آرام و با لبخندی بر لب در حال نوشیدن چای و گپ زدن. در دادسرا هم همین‌طور؛ متبسم و آرام. احتمالا این مرد هنوز در شوک بعد از حادثه قرار دارد و شاید هم بار سنگینی را بعد از مدت‌ها بر زمین گذاشته. هرچه هست، او نخستین شهردار تهران نیست که پس از انقلاب وارد دادگاه می‌شود.
اوایل انقلاب «غلامرضا نیک‌پی» شهردار تهران در زمان شاه، به دادگاه انقلاب آمد و با اتهام خیانت، حکم اعدامش را صادر کردند. سال‌ها گذشت تا در میانه دهه هفتاد، مشهورترین دادگاه علنی ایران پس از انقلاب رقم بخورد. داستان بگومگوهای دو «غلامحسین»، «کرباسچی» شهردار و «محسنی اژه‌ای» قاضی در این دادگاه، تا مدت‌ها ورد زبان مردم بود. حالا سومین شهردار متهم تهران، نه به اتهام خیانت، تضییع حق عمومی حتی اتهامی سیاسی، بلکه به دلیل قتل روانه دادسرا شده.
«نجفی» البته اولین مسئول حکومتی مشهوری نیست که به این جرم متهم می‌شود. سال‌ها قبل، «سیدمهدی هاشمی» رئیس مؤسسه نهضت‌های آزادی‌بخش با همین جرم به دادگاه رفت و اعترافات تلویزیونی هم از او پخش شد. هاشمی برادر داماد آیت‌الله «حسینعلی منتظری» بود و قبل از انقلاب، به اتهام دست داشتن در قتل آیت‌الله «سیدابوالحسن شمس‌آبادی» دستگیر شده بود، اما پرونده او به انقلاب خورد و آزاد شد. «هاشمی» در سال ۱۳۶۵ دستگیر شد؛ این‌بار، هم پرونده قبلی به جریان افتاد و هم به صدور قتل «امیرعباس بحرینیان»، «شیخ‌صفرعلی قنبرزاده»، «عباسقلی حشمت» و «محمدمهدی ربانی املشی» و ایجاد خانه تیمی علیه جمهوری اسلامی متهم شد. در نهایت «علی رازینی» قاضی دادگاه او را به اعدام محکوم می‌کند.
سیاستمدار شناخته دیگری که با اتهام قتل به دادگاه رفت، «جلال‌الدین فارسی» نماینده دوره دوم مجلس شورای اسلامی بود. اتهام او این بود که سال ۱۳۷۱ در طالقان، «محمدرضا رضاخانی» را با اسلحه شکاری هدف قرار داده و به قتل رسانده. دادگاه جلال‌الدین فارسی با کش و قوس‌های زیادی همراه بود و این قتل ابتدا عمدی و سپس غیرعمد تشخیص داده شد. «بهمن رضاخانی» برادر مقتول هنوز هم در مصاحبه‌های خود جرم فارسی را قتل عمد برادرش می‌داند.
پرونده قتل بعدی، یکی از پرسروصداترین پرونده‌های قتل در ایران است. مرگ «زهرا کاظمی» خبرنگار ایرانی‌تبار کانادا هنوز هم یک چالش بزرگ برای ایران است. اینطور که در خبرها آمده، تیرماه سال ۸۲، «زهرا کاظمی» در حال عکاسی از محوطه بیرونی زندان اوین بود که بازادشت می شود و چند روز بعد خبر مرگش منتشر می‌شود. پس از آن، کمیته ویژه بررسی مجلس ششم اعلام کرد که «سعید مرتضوی» دادستان وقت تهران مسئول است و مقتول را هنگام بازجویی مورد ضرب و جرح قرار داده. بعدها مرتضوی به دلیل پرونده زندان کهریزک به زندان رفت.
اوایل دهه ۹۰، وقتی انتخابات مجلس نهم تمام شد، نام یکی از نمایندگان به‌عنوان متهم به قتل در خبرها آمد. به گفته سایت بازتاب، «فتح‌الله حسینی»، نماینده شهرستان‌های قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب، نماینده مجلس نهم در سال ۱۳۶۹ در یک دعوای روستایی سر آب، با سه برادر خود به منزل یک روستایی دیگر هجوم آورده و در آن درگیری برادر حسینی به ضرب گلوله کشته شده و جوانی ۱۹ ساله هم با ضربات بیل به قتل رسیده. در خبرها آمده که همان‌زمان و در دادگاه محلی، این پرونده با رضایت دو طرف مختومه شده است.
حالا «محمدعلی نجفی» سیاستمدار شناخته‌شده ایران به دادگاه رفته. او دربین این لیست مشهورترین و باسابقه‌ترین است و پرونده‌اش تازه به جریان افتاده. هنوز مشخص نیست این پرونده به چه مراحلی می‌رسد و داستان او چه سرانجامی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *