2024-07-18

پایگاه خبری هزارپیشه

بروزترین پایگاه خبری استان ایلام


Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/hezarpi2/public_html/wp-content/themes/newsphere/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 253

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای: خشکسالی در ایلام بحرانی شد/ کاهش ۴۶ درصدی بارندگی  

 مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای:

خشکسالی در ایلام بحرانی شد/ کاهش ۴۶ درصدی بارندگی

 

ایلام_مدیرعامل شرکت آب منطقه ای ایلام گفت: استان با ۴۶ درصد کاهش بارندگی در سال جاری رتبه اول خشکسالی کشور را دارد.

 

علی پور احمد شامگاه سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار راسان خبر از ایلام، اظهار داشت:در حال حاضر خشکسالی گسترده بر مساحت ۲٠ هزار کیلومتر مربعی استان حادث شده و متاسفانه از هلیلان تا دهلران درگیر این پدیده هستند.

 

وی افزود: کاهش بارندگی علاوه بر تاثیر سو بر طبیعت استان، سبب افت شدید منابع آب های سطحی و زیرسطحی شده و به تبع آن صنعت، کشاورزی و محیط زیست را به شدت تحت تاثیر قرار داده و طبیعتا در ادامه امنیت غذایی و معیشت مردم نیز دچار مشکل خواهد شد.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای ایلام گفت: استان از لحاظ بارش ها بسیار نگران کننده و خشکسالی پیاپی استان را در وضعیت بحرانی قرار داده است.

 

کاهش ۴۶ درصدی بارندگی در استان ایلام

 

وی ادامه داد: میزان بارش های سال زراعی جاری در ایلام تاکنون ۱۸۱ میلیمتر بوده که این میزان نسبت به بلند مدت ۴۶ درصد و نسبت به سال گذشته که خشکترین سال نیم قرن گذشته نامگذاری شده ۴۲ درصد کاهش نشان می دهد.

 

پور احمد خاطر نشان کرد: دوسال پیاپی خشکسالی منابع آبی استان را تحت تاثیر قرار داده که ماحصل آن کاهش رواناب رودخانه ها بعضا تا ۸۲ درصد، کاهش محسوس آبدهی چشمه ها، افت سطح تراز آب زیر زمینی و کاهش حجم سدهای استان به حدود ۴۶ درصد بوده است، که با شروع فصل گرم و افزایش تبخیر و از طرفی افزایش مصرف این ناترازی بین منابع و مصارف بیشتر خواهد شد.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای ایلام عنوان کرد: تغییر اقلیم و بروز سیکلهای مکرر خشک سالی و ترسالی و همچنین عدم توزیع مناسب مکانی و زمانی بارشها و توپوگرافی خشن استان ما را ناگزیر به اجرای سدهای مخزنی برای مهار روانابها و استفاده از آن در زمان کم بارشی و خشک سالی خواهد نمود.

 

کشت محصولات پر آب در ایلام ممنوع است

 

پوراحمد اضافه کرد: به منظور عبور از شرایط بحرانی موجود و بر اساس مصوبات کارگروه ملی و استانی سازگاری با کم آبی، کشت محصولات پر آب بر همچون هندوانه، برنج و یونجه در سطح استان ممنوع اعلام شده است.

 

وی تصریح کرد: به دلبل کاهش بارندگی کشت تابستانه در پایین دست سد ایلام و دویرج دهلران انجام نمی شود. همچنین با توجه به ذخیره ده درصدی سد گلال احتمال اینکه تامین آب پتروشیمی ایلام با مشکل مواجه شود وجود دارد و لاجرم می بایست از سایر منابع آبی موجود استفاده شود.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای ایلام با بیان اینکه صرفه جویی به منزله رعایت الگوی صحیح مصرف است، افزود: سرانه مصرف اب در شبانه روز برای هر نفر در کشور ۲۰۰ لیتر است در حالیکه این میزان در ایلام حدود ۵۰۰ لیتر است.که بخشی از آن مربوط به پرت شبکه توزیع و انتقال است و بخشی نیز به لحاظ عدم رعایت الگوی مصرف و برداشتهای غیر مجاز است.

 

وی افزود: از هم استانیهای عزیز خواهش میکنیم ما را در مدیریت مصارف آب کما فی سابق یاری نمایند و به موازات بهسازی خطوط انتقال و شبکه توزیع نیز باید در اولویت کاری شرکت آبفا قرار گیرد.

 

سامانه گرمسیری با تزریق اعتبارات جدید تکمیل می‌شود

 

پوراحمد بیان داشت: با تزریق اعتبار جدید سامانه گرمسیری تا ۱۸ ماه آینده این طرح تکمیل می شود.

 

وی یادآور شد: این طرح ۲۸۰ میلیون متر مکعب آب از طریق سامانه گرمسیری اراضی استان ایلام در شهرستانهای جنوبی استان را تحت پوشش قرار می‌دهد.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای ایلام کمبود اعتبار را عامل کُند شدن سامانه گرمسیری عنوان کرد و اظهار داشت: سامانه گرمسیری جز طرح های بزرگ و منحصر به فرد کشور بوده که استان نیز از این طرح منتفع شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: از اهداف این طرح، ایجاد اشتغال، تامین بخشی از آب شرب و صنعت در شهرستان های دهلران و مهران در افق بلندمدت است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *