هزارپیشه بروزترین رسانه مجازی استان ایلام
ssssssssss
 • خانه
 • موضوعات
 • انتخابات
 • کانال
  ×

  منوی بالا

  منوی اصلی

  دسترسی سریع

  اخبار سایت

  true
  true

  ویژه های خبری

  true
      امروز  یکشنبه - ۲۶ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
  true
  true
  ماجرای بازگشت به زندگی نوزاد ۲ماهه در غسالخانه آبدانان از تولد تا قصور پزشکی، صدور مجوز فوت و احیا چه بود؟ / آدین ساعاتی پیش درگذشت

  ماجرای بازگشت به زندگی نوزاد ۲ماهه در غسالخانه آبدانان از تولد تا قصور پزشکی، صدور مجوز فوت و احیا چه بود / آدین ساعاتی پیش درگذشت

  شامگاه پنجشنبه خبری با عنوان “زنده‌شدن کودک ۲ماهه در غسالخانه” فضای رسانه‌ای ایلام را به خود مشغول کرد.این خبر حکایت از آن داشت که کودکی ۲ماهه درپی قصور پزشکی در بیمارستان امام خمینی(ره) ایلام به تلقی آنکه فوت کرده، راهی سردخانه بیمارستان و سپس تحویل خانواده جهت انتقال به زادگاه وی در شهرستان آبدانان برای تدفین شده است.
  خانواده کودک ۲ماهه با تحویل پیکر به سمت آبدانان حرکت می‌کنند و با گذشت ۱۷۵ کیلومتر فاصله آبدانان به ایلام، پیکر نوزاد را جهت غسل و انجام مسائل شرعی تدفین به غسالخانه آبدانان می‌برند و تحویل غسال می‌دهند.
  روایت مرتضی بیگی، مسئول غسالخانه آبدانان از این اتفاق تلخ، شنیدنی است؛ “به‌رسم معمول جهت غسل میت وارد غسالخانه و با پیکر کودک ۲ماهه‌ای روبه‌رو شدم که باید  غسل داده شود؛ اما با نگاهی به پیکر نوزاد متوجه آن شدم که دارد نفس می‌کشد و دارای ضربان قلب است. اقدامات احیا با توجه به آموزش‌ها و دانسته‌های خود برای زنده‌شدن انجام و مراتب به اورژانس اعلام و پیکر نوزاد به بیمارستان منتقل شد.
  “ایمانی” پدر نوزاد در ارتباط با چگونگی ماجرای بستری و اعلام مرگ نوزاد خود گفت: “۲ماه پیش به علت پارگی کیسه آب مادر و زمان باقی‌مانده تا زایمان طبیعی، نوزاد از طریق سزارین در بیمارستان رسول اکرم(ص) آبدانان به دنیا آمد که متأسفانه با افت اکسیژن خون همراه شد.”
  وی افزود: بیمارستان رسول اکرم(ص) آبدانان بنابر شرایط پیش‌آمده و نبود امکان برای مراقبت ویژه اطفال؛ اقدام به اعزام این نوزاد به بیمارستان طالقانی ایلام می‌کند که نوزادمان به مدت ۱۶روز در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بوده و پس از بهبودی اعلام می‌شود نوزاد مشکلی نداشته و طفل می‌تواند از طریق شیر مادر تغذیه کند و ترخیص می‌شود.
  پدر نوزاد ادامه داد: بعد از گذشت حدود ۲ماه از تولد نوزاد در چند روز پیش مجدداً احساس کردیم که فرزندمان دچار مشکل شده و او رابه بیمارستان رسول اکرم(ص) بردیم؛ کارکنان این بیمارستان به علت نداشتن امکانات تخصصی و وجود سابقه بیماری باردیگر اقدام به انتقال نوزاد به بیمارستان امام خمینی(ه) استان ایلام کردند.
  ایمانی گفت: متأسفانه بیمارستان امام خمینی(ره) به این موضوع اهمیت زیادی نداده و طفل را به‌جای بستری در مراقبت‌های ویژه کودکان، در بخش عمومی اطفال این بیمارستان بستری کردند و یک دستگاه اکسیژن در کنار طفل قرار داده تا باحضور مادر مشکل اکسیژن نوزادمان برطرف شود.
  مادر نوزاد نیز گفت: شامگاه پنجشنبه یکی از پرستاران این بیمارستان وارد اتاق شد و اقدام به قطع اکسیژن بیمارمان کرد و به من توضیح داد، چون امکان استفاده از ماسک دستگاه برای نوزاد نیست؛ فلذا دستگاه اکسیژن را در کنار کودک و بر سینه نوزاد گذاشته می‌شود.
  وی افزود: با اقدام پرستار بعد از دور شدن دستگاه اکسیژن، نوزادم دچار کمبود اکسیژن شد و تقریباً از هوش رفت؛ با تکان خوردن طفل فهمیدم فرزندم دارد از دست می‌رود.  پرستاران  را خبر کردم و با استیصال  از این اتاق به آن اتاق به این طفل اکسیژن‌رسانی مجدد شد ولی به دلیل  اینکه مدت‌زمان زیادی نوزاد بدون اکسیژن بود تنفس فرزندم با سختی انجام شد.
  مادر این نوزاد با بیان اینکه “پزشک معالج در گفت‌وگو با من از بهبودی مجدد کودک اظهار ناامیدی کرد و اعلام داشت فرزند شما تقریباً فوت‌شده و فقط منتظر مرگ آن هستیم” گفت: با شنیدن سخن پزشک معالج  از وی خواستم که حداقل جسد را تحویل دهند تا با خود ببریم؛ کادر درمان بیان کردند که ما نمی‌توانیم یک نوزاد که هنوز از دنیا نرفته را جواز دفن دهیم.
  علی‌رغم گفته پزشک معالج، دستور تسویه و اقدامات ترخیص داده و از من درخواست ۵ میلیون تومان هزینه بیمارستان شد، در حین اقدامات تسویه، کادر درمانی گواهی فوت را صادر و جسد را به سردخانه منتقل می‌کنند.
  پدر نوزاد گفت: بعد از تحویل اعلام فوت فرزند و ارائه گواهی فوت راهی سردخانه شدیم که آنجا هم به ما گفتند؛ باید از طریق آمبولانس حمل جسد نوزاد انتقال پیدا کند ولی با اصرار ما مسئولیت و تعهد شخصی با ماشین خودم اقدام به آوردن پیکر فرزندمان به آرامستان ایلام کردیم که کسی تحویل نگرفت و مسئولان غسالخانه ایلام اظهار داشتند روز تعطیل است و این شد که پیکر تحویلی را به آبدانان آوردیم.
  ایمانی تأکید کرد: در مسیر انتقال متوجه شدم که نوزاد فوت‌شده سرفه می‌زند اما برادرم که همراه من بود آن را خیال‌بافی تلقی کرد و نهایتاً نوزاد به آبدانان و غسالخانه منتقل و با تشخیص مسئول غسالخانه مشخص شد که نوزاد دارای نبض و تپش قلب است که اقدامات احیا توسط غسال انجام و مجدد به بیمارستان رسول اکرم(ص) انتقال یافت./ تسنیم


  دستور دادستان ایلام برای پیگیری فوری علت صدور گواهی فوت نوزاد دو ماهه آبدانانی / مهلت ۴۸ ساعته دادستانی به علوم پزشکی برای روشن شدن ماجرای نوزاد آبدانانی

  ▪️با ورود دادستانی عمومی و انقلاب استان ایلام، با قید فوریت دستور تشکیل کمیته‌ای متشکل از سازمان بازرسی و نظام پزشکی استان برای بررسی علت کوتاهی در درمان و صدور گواهی فوت نوزاد دوماهه آبدانانی، صادر شد.

  ❌❌❌❌❌

  معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایلام:

  زوایای پرونده درمانی نوزاد آبدانانی در حال بررسی است

  معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: تمامی جوانب و زوایای پرونده درمانی نوزاد آبدانانی از بدو تولد تا بستری در بیمارستان و مراحل درمان آن در حال بررسی است.

  دکتر عباس قیصوری شامگاه جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از همان نخستین لحظات وقوع این ماجرا و انتشار اخبار مربوط به علائم حیاتی مجدد این نوزاد آبدانانی، رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام با جدیت در حال پیگیری مسائل و موضوعات مربوط به این ماجرا است.

  وی افزود: دکتر محمد کریمیان از همان ابتدا معاونت‌های آموزش و درمان و مدیران حراست و بازرسی دانشگاه را مسوول رسیدگی و بررسی این مساله کرده است.

  معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایلام تاکید کرد: به طور قطع تمامی جوانب و مسائل مربوط به این نوزاد، از همان ابتدای ورود به زایشگاه در بدو تولد تا مراحل بستری آن در بیمارستان‌های رسول اکرم(ص) آبدانان و امام خمینی(ره) ایلام و صدور جواز دفن این نوزاد مورد بررسی قرار می گیرد.

  وی یادآور شد: همچنین روز شنبه پانزدهم آذرماه(فردا) کمیسیون تخصصی بررسی و ارزیابی این مساله با حضور تمامی اساتید گروه اطفال استان در دانشگاه علوم پزشکی تشکیل خواهد شد و پس از بررسی‌ها، نتیجه قطعی نیز از طریق همین کمیسیون اعلام می شود.

  معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایلام اظهار داشت: پس از بررسی، با هرگونه قصور پزشکی برخورد قانونی صورت گرفته و در صورت لزوم در مراجع قضایی نیز پیگیری خواهد شد.
  ❌❌❌❌❌❌❌

  ▫️▪️▫️▪️▫️▪️▫️▪️▫️▪▫

  🔘اطلاعیه دانشگاه علوم پزشکی ایلام در رابطه با ماجرای نوزاد آبدانانی؛

  “بسمه تعالی”

  در رابطه با انعکاس مطالبی در رسانه‌های استان مبنی بر قصور پزشکی و صدور مجوز دفن یک نوزاد که در سردخانه دوباره علائم حیاتی پیدا کرده؛ جهت تنویرافکار عمومی و شفافیت در این راستا سخنان و گزارش جناب آقای دکتر “یاسین یعقوبیان” متخصص بیماریهای کودکان و فوق تخصص بیماریهای قلبی از سوی روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایلام منتشر می‌گردد.

  در مورد شیرخوار “آدین ایمانی” به استحضار می رساند که شیرخوار ۴۵ روزه نامبرده به دلیل تشنج در تاریخ ۹۹/۹/۹ساعت ۴ بعدازظهر بعد از هماهنگی از مرکز آبدانان در بیمارستان امام (ره) بستری گردیده است.

  نامبرده سابقه بستری به مدت ۱۶ روز در بیمارستان آیت‌الله طالقانی ایلام به دلیل هیپوکسی مغزی داشته که در این مدت و بعد از آن به دلیل مشکلات مغزی توانایی تغذیه از راه دهان را نداشته و توسط لوله معده تغذیه شده است.

  بیمار ابتدا در بخش اطفال بستری و بدلیل اختلال تنفس به بخش مراقبت های ویژه کودکان منتقل و تحت مداوا قرار می گیرد و در مدت بستری افت فشارخون و کاهش سطح هوشیاری شدید داشته و در نهایت با کاهش ضربان قلب و قطع تنفس تحت عملیات احیاء قلبی تنفسی قرار گرفته و بعد از عدم موفقیت، قطع عملیات احیاء صورت گرفته است.

  پس از آن نیز متوفی به سردخانه بیمارستان منتقل و سپس با رضایت والدین جهت دفن، اجازه انتقال توسط بیمارستان صادر گردیده که مجدداً در بیمارستان رسول اکرم(ص) آبدانان ادعا شده که ضربان قلب برگشت نموده و علائم حیاتی ظاهر گردیده است.

  به اطلاع می رساند با توجه به اینکه این رخداد نادر بوده، اما هر چندگاه ممکن است چنین اتفاقی رخ دهد و گزارش‌های متعددی در این ارتباط قابل استناد است.

  قطعاً کادر درمان دانشگاه علوم پزشکی ایلام نیز همانند مردم شریف استان آرزوی شفای کامل این نوزاد را از خداوند بزرگ آرزومند است.

  مطالب فوق‌الذکر شرح حال و وضعیت بیماری و بستری و اقدامات انجام شده برای نوزاد از زبان آقای دکتر “یاسین یعقوبیان” متخصص بیماریهای کودکان و فوق تخصص بیماریهای قلبی و پزشک معالج این نوزاد است که جهت تنویر افکار عمومی منتشر می‌شود.

  لازم به ذکر است که روز شنبه مورخه پانزدهم آذر ماه کمیسیون تخصصی بررسی و ارزیابی این مسئله با حضور تمام اساتید گروه اطفال استان در دانشگاه علوم پزشکی ایلام برگزار می شود و نتیجه قطعی آن نیز به اطلاع عموم مردم شریف استان خواهد رسید.

  “روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایلام”
  ❌❌❌❌❌❌❌

  انا لله و انا الیه راجعون

  آدینه ی تلخ آدین

  ▪️به گزارش منابع محلی از آبدانان آدین ایمانی نوزاد دو ماهه آبدانانی که دیروز به عنوان فوت شده معرفی و در غسالخانه آبدانان زنده شده بود؛ پس از اقدامات ثانویه برای نجات وی، ساعاتی پیش آدین در آدینه ای تلخ در یکی از بیمارستان های استان خوزستان جان را به جان آفرین تسلیم و فوت شده است.

  ▪️دانشگاه علوم پزشکی ایلام اطلاعیه ای در جهت تنویر افکار عمومی منتشر کرده است و وعده بررسی موضوع در کمیسیون تخصصی داده است.

  ▪️صدور رسمی برگ فوت و احیا شدن این نوزاد در آبدانان با اینکه بیش از ٢۴ ساعت از این ماجرای نادر می گذرد؛ هنوز هم تیتر خبری رسانه های استانی و ملی است و امیدواریم دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام هر چه سریعتر در این زمینه نتایج بررسی ها را اعلام نماید.
  ❌❌❌❌❌

  🛑ورود وزارت بهداشت به فوت #نوزاد_آبدانانی

  قاسم جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت:

  ▪️وزارت بهداشت جداگانه موضوع را بررسی می‌کند.

  ▪️ما تنها به گزارش دانشگاه علوم پزشکی ایلام اکتفا نمی‌کنیم و در این راستا یک تیم به استان ایلام اعزام شده است.

  true
  true
  true
  true

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

  
  true