2023-12-04

پایگاه خبری هزارپیشه

بروزترین پایگاه خبری استان ایلام


Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/hezarpi2/public_html/wp-content/themes/newsphere/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 253

طلب غرامت ۳۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری اسراییل از ایران

طلب غرامت ۳۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری اسراییل از ایران
وزیر امور برابری اجتماعی اسراییل قرار است این گزارش جامع را طی هفته‌های آینده به طور رسمی به کابینه ارائه دهد.
“وزیر برابری اجتماعی” کابینه اسراییل مدعی شده یهودیان خارج شده از ایران پس از وقوع انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ بیش از ۳۱ میلیارد دلار اموال و دارایی خود را در این کشور جا گذاشته اند.

به گزارش عصرایران به نقل از وب سایت روزنامه ” اسراییل هایوم” اسراییل، “گیلا گاملیِل” وزیر “برابری اجتماعی” اسرائیل، مدعی شده در اثر وقوع انقلاب اسلامی ایران ،یهودیان ایرانی ۳۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار از ثروت خود را رها کرده و از این کشور خارج شده‌اند.

به گفته این مقام اسراییلی، دولت بنیامین نتانیاهو “در یک مطالعه و تحقیق محرمانه ۲ ساله” با همکاری شورای امنیت ملی اسراییل به این ارزیابی رسیده که مجموع ثروت رها شده یهودیان در ایران و چند کشور عربی طی دهه‌های گذشته بالغ بر ۱۵۰ میلیارد دلار است.

“گیلا گاملیِل” وزیر امور برابری اجتماعی کابنیه اسراییل/عکس: توییتر

یهودیان ایران غرامت

به نوشته “اسراییل هایوم”، دولت این کشور بر اساس این تخمین، برنامه‌ریزی خواهد کرد تا ایران و کشورهای عربی را وادار به پرداخت این مبلغ به عنوان غرامت کند و دولت اسراییل موظف خواهد بود موضوع دریافت این مبلغ غرامت از ایران و کشورهای عربی را در هر مذاکرات آینده با این کشورها در دستور کار خود قرار دهد.

براساس این مطالعه از نیمه دوم قرن بیستم به بعد بیش از ۷۰۰ هزار یهودی از کشورهای عربی و ایران به اسرائیل مهاجرت کرده‌اند، که نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر از این مهاجران از کشورهای عربی شمال آفریقا بوده‌اند. مابقی آنها نیز از عراق، یمن و سایر کشورها وارد اسراییل شده است.

به نوشته اسراییل هایوم، مشخص کردن دقیق اینکه چه تعداد از یهودیان توسط دولت‌ها از این کشورها بیرون رانده شده‌اند دشوار است، اما بیشتر این یهودیان به این دلیل تبلیغات یهودستیزی و ارعاب جدی، مجبور به مهاجرت شده‌اند.

این نخستین بار است که رژیم اسرائیل داده‌های جامعی را در مورد این موضوع گردآوری کرده است.

وزیر امور برابری اجتماعی اسراییل قرار است این گزارش جامع را طی هفته‌های آینده به طور رسمی به کابینه ارائه دهد.

وزیر برابری اجتماعی اسراییل در نشستی خبری در هفته جاری گفته است:” بازگرداندن اموال یهودیان مهاجر از ایران و کشورهای عربی، چیزی کم‌تر از سرآغاز جبران یک ظلم تاریخی نیست.”

در این فهرست تنطیم شده بیشترین ارزش دارایی جاگذاشته شده یهودیان با مبلغ ۳۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار مربوط به یهودیان مهاجر از ایران است. در این لیست تنظیم شده ارزش دارایی‌های جاگذاشته شده یهودیان لیبی ۶.۷ میلیارد دلار، یهودیان سوریه ۱.۴ میلیارد دلار، یهودیان یمن ۲.۶ میلیارد دلار و یهودیان عدن ۷۰۰ میلیون دلار برآورده شده است.

درباره ایران و بر اساس این سند تنظیم شده بیش از ۱۰۰ هزار یهودی زندگی می‌کرده‌اند که پس از انقلاب اسلامی دهها هزار نفر از آنها از ایران مهاجرت کرده‌اند و هم‌اکنون تنها ۱۰ هزار یهودی در این کشور زندگی می‌کنند.

بر اساس آمارهای داخلی ایران اما تعداد یهودیان ایران بیش از این تعداد و رقمی بین ۲۰ تا ۳۰ هزارنفر برآورده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *