2024-07-18

پایگاه خبری هزارپیشه

بروزترین پایگاه خبری استان ایلام


Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/hezarpi2/public_html/wp-content/themes/newsphere/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 253

سازمان خصوصی سازی: سهام عدالت قابل خرید و فروش، انتقال و واگذاری نیست

سازمان خصوصی سازی: سهام عدالت قابل خرید و فروش، انتقال و واگذاری نیست
سازمان خصوصی سازی با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: سهام عدالت در حال حاضر قابل خرید و فروش، انتقال و واگذاری نیست.

به گزارش ایلنا و به نقل از سازمان خصوصی سازی، این سازمان با انتشار اطلاعیه‌ای با تاکید بر این که سهـام عدالت در حال حاضر قابل خرید و فروش، انتقال و واگذاری نیست، اعلام کرد: سهام عدالت متوفیان، در دفاتر پیشخوان بر اساس گواهی حصر وراثت،صرفا به وراث قانونی آنها قابل تقسیم و انتقال می باشد. این در حالی است که لایحه ساماندهی سهام عدالت نیز در انتظار طرح و تصویب در صحن علنی مجلس شورای اسلامی می‌باشد.

همچنین بر اساس تصویب نامه شورای عالی اجرای سیاست های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی، کلیه مشمولین نهایی سهام عدالت می توانند جهت اطلاع از وضعیت سهامداری (ارزش اولیه سهام تخصیص یافته)، میزان سود تخصیص یافته، دریافت صورتحساب، ثبت شماره شبای بانکی (جهت دریافت سود)، به سامانه الکترونیکی سهـام عدالت به نشانی www.samanese.ir مراجعه نمایند.

در حال حاضر، برگه های عضویت سهامداری ملاک بهره مندی مشمولین طرح توزیع سهـام عدالت نمی باشد چرا که امکان دارد در فرآیند تکمیل، ثبت نام نهایی دارندگان این برگه ها انجام نشده باشد. برگه های سهام عدالت در حکم ورقه سهام نمی باشند، بلکه در حین ثبت نام به عنوان رسید به مشمولین سهـام عدالت داده شده است. فعلا برگه ای تحت عنوان برگ سهامداری به مشمولین نهایی تهیه و ارائه داده نشده است. این برگه ها قابل خرید و فروش و انتقال به غیر نمی باشند.

بر این اساس کلیه افراد می بایستی برای اطلاع از وضعیت سهامداری خود صرفا به سامانه یاد شده مراجعه نمایند.

همچنین در حال حاضر با عنایت به طرح لایحه ساماندهی سهام عدالت ( قابل معاملاتی کردن سهام عدالت )در مجلس شورای اسلامی و عدم آزاد سازی، سهام عدالت به هیچ وجه قابل نقل و انتقال، معامله و واگذاری نمی باشد .

در ارتباط با سهام عدالت اموات هم به اطلاع می رساند صرفا، وراث قانونی متوفیانی (اموات) که مشمول سهام عدالت بوده اند می توانند مطابق تصویبنامه شورای عالی اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی با ارائه گواهی حصر وراثت از طریق مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان دولت الکترونیک نسبت به تقسیم و انتقال سهام متوفی فقط بین وراث اقدام نمایند.

بنابراین تقسیم و انتقال سهام متوفی فقط برای وراثی صورت می گیرد که مشخصات آنها در گواهی حصر وراثت درج گردیده باشد. پس، انتقال و واگذاری سهام متوفیان به هر شیوه ای خارج از این چارچوب، رویه ای غیرقانونی می باشد. افرادی هم که احیانا تاکنون نسبت به خرید این برگه ها اقدام نموده اندقطعا متضرر خواهند شد. در صورت کسب اطلاع از وقوع هر گونه اقدام غیرقانونی توسط هر شخص و مجموعه ای در ارتباط با خرید و فروش سهام عدالت، برخورد قانونی لازم صورت خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *