2024-05-28

پایگاه خبری هزارپیشه

بروزترین پایگاه خبری استان ایلام


Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/hezarpi2/public_html/wp-content/themes/newsphere/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 253

رفع کمبود مواد اولیه آنتی‌بیوتیک‌های کودکان / وضعیت قیمت داروهای خارجی تالاسمی

در پاسخ به ایسنا اعلام شد
رفع کمبود مواد اولیه آنتی‌بیوتیک‌های کودکان / وضعیت قیمت داروهای خارجی تالاسمی

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو به برخی اظهارات درباره وضعیت تامین آنتی‌بیوتیک‌های اطفال در آستانه فصل سرد و همچنین وضعیت هزینه‌ای داروهای خارجی بیماران تالاسمی پاسخ داد.

دکتر حسین شمالی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره برخی اظهارات مبنی بر کمبود آنتی‌بیوتیک‌ها بویژه آنتی‌بیوتیک کودکان در آستانه فصل سرد، گفت: درباره آنتی‌بیوتیک‌های اطفال در مقطعی دچار کمبود ماده اولیه این داروها شدیم، اما تولید این داروها حتی در نیمه ابتدایی امسال بیش از سال قبل بوده است. با این حال در مقطعی واردات مواد اولیه دچار مشکل شد که رفع شده است.

وی افزود: در حال حاضر ماده اولیه تولید آنتی‌بیوتیک‌های اطفال به کفایت در کشور وجود دارد و شرکت‌های تولیدکننده در حال تولید این آنتی‌بیوتیک‌ها هستند.

شمالی ادامه داد: درباره اصلاح قیمت آنتی‌بیوتیک‌ها مباحثی مطرح بود که باید اصلاح قیمت انجام می‌شد و در حال حاضر اصلاح قیمتی که باید انجام می‌شد، اتفاق افتاد و اصلاح قیمت انجام شد. بر این اساس ان‌شاءالله در تامین آنتی‌بیوتیک‌های اطفال هم مشکلی نداریم.

در همین زمینه بخوانید

کمبود برخی آنتی‌بیوتیک‌ها در آستانه فصل سرد

آسیب تحریم‌ها بر ۸۰۰۰ بیمار تالاسمی‌

وی در ادامه صحبت‌هایش درباره هزینه داروهای وارداتی بیماران تالاسمی و پرداخت سهم بیمار برای این داروها از سوی تالاسمی‌ها، گفت: داروهای ایرانی بیماران تالاسمی به کفایت در بازار وجود دارد. در عین حال بخشی از بازار داروی این بیماران را به داروهای خارجی اختصاص داده‌ایم. به هر حال برند خارجی و ایرانی یک اختلاف قیمتی دارد که طبیعی است.

وی گفت: در این زمینه سازمان‌های بیمه‌گر باید هزینه‌ها را تحت پوشش خود قرار دهند. یعنی موضوع هزینه داروهای بیماران با سازمان‌های بیمه‌گر است و ارتباطی با سازمان غذا و دارو ندارد.

شمالی گفت: سازمان غذا و دارو صرفا وظیفه تامین داروها و قیمت‌گذاری آن‌ها را برعهده دارد. بخشی از بیماران که اصرار دارند داروی خارجی را مصرف کنند و نمی‌خواهند از داروی ایرانی استفاده کنند، هزینه اضافه‌تری را پرداخت می‌کنند و فعلا این بیماران هم از این قاعده مستثنی نیستند.

وی گفت: با این حال تا جایی که اطلاع دارم برای داروهای خوراکی برند خارجی بیماران تالاسمی پوشش بیمه‌ای انجام شده است، اما به طور کلی موضوع هزینه‌کرد بیماران در حوزه دارو با سازمان‌های بیمه‌گر پایه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *