2024-03-01

پایگاه خبری هزارپیشه

بروزترین پایگاه خبری استان ایلام


Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/hezarpi2/public_html/wp-content/themes/newsphere/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 253

رایزنی نخست‌وزیر عراق با سران اربیل برای اخراج نظامیان آمریکا از عراق

رایزنی نخست‌وزیر عراق با سران اربیل برای اخراج نظامیان آمریکا از عراق
یک عضو پارلمان عراق از جمله اهداف ملاقات روز گذشته نخست وزیر عراق با مقامات منطقه کردستان عراق را متقاعد کردن آنها به ضرورت اخراج نیروهای ائتلاف آمریکایی از خاک کشورش خواند.

رایزنی نخست‌وزیر عراق با سران اربیل برای اخراج نظامیان آمریکا از عراق
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «حسن المسعودی» عضو جریان حکمت در پارلمان عراق یکی از اهداف سفر نخست وزیر عراق به اربیل را متقاعد کردن کُردها برای پایان دادن به حضور آمریکا در عراق دانست.

به گزارش پایگاه خبری المعلومه، المسعودی در اظهاراتی به تلویزیون عراق گفت: «عبدالمهدی تلاش کرد شرکای کُرد را به ضرورت برخورد با حضور بیگانگان در خاک عراق متقاعد کند.»

وی افزود: «البته از جمله دیگر محورهای گفت‌‌وگوی نخست وزیر عراق در عراق موضوع دولت پیشبرد امور عراق و انتقال به حکومتی با اختیارات کامل بود.»

عضو پارلمان عراق تغییر نظر کُردها درباره حضور ائتلاف آمریکایی در عراق بسیار دشوار خواند و گفت: «کُردها اصلا موافق نیستند درباره موضوع اخراج نیروهای بیگانه از خاک عراق بحث کنند و مصلحت عراق را در به تعویق افتادن این قضیه تا اطلاع ثانوی می‌بینند.»

المسعودی گفت: «خیلی طبیعی است که عراق خواهان اخراج نیروهای بیگانه از خاک خود باشد، زیرا تمامیت ارضی و آسمان این کشور مورد تعرض قرار گرفته است و باید در این باره با واشنگتن مذاکره و گفت‌وگو انجام شود.»

وی همچنین گفت:« انتظار می رود عبدالمهدی برای متقاعد کردن دیگر شرکا درباره تصمیم مربوط به روابط راهبردی با واشنگتن گفت‌وگوهایی با آنها داشته باشد.»

«نیچروان بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق روز شنبه در دیدار با «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق در اربیل ضمن تاکید بر حفظ حاکمیت ملی عراق گفت: هر تصمیمی که دولت مرکزی بغداد اتخاذ کند، تصمیم ماست.

تصمیم پارلمان عراق برای خروج نیروهای بیگانه از این کشور، ادامه برقراری روابط با کشورها به صورتی که امنیت و حاکمیت عراق را حفظ کند و مبارزه با تروریسم از دیگر محورهای گفت‌وگو میان دو طرف بود.

پارلمان عراق روز یکشنبه ۱۵ دی دو روز بعد از اقدام تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس نائب رئیس سازمان الحشدالشعبی عراق در بغداد با برگزاری جلسه‌ای درباره اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور، به خروج همه نیروهای خارجی رای داد.

ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری ایالات متحده امریکا سه روز پیش نیز اعلام کرد که منتظر توضیح عراق درباره نیروهایی خارجی هستیم که پس از مصوبه اخیر پارلمان، مجاز به باقی ماندن در اراضی این کشور نیستند.

در بیانیه ائتلاف بین المللی ضد داعش آمده است، تمام فعالیت‌های نظامی آن در عراق از جمله فعالیت‌های آموزشی و حمایت از عملیات‌های امنیتی علیه داعش برای تمرکز بر حفاظت از پایگاه‌های عراقی میزبانِ نیروهای ائتلاف به حالت تعلیق درآمده است.

آمریکا در آگوست ۲۰۱۴ ائتلافی برای مقابله نظامی با داعش در عراق و سوریه تشکیل داد و کشورهای مختلف به صورت هوایی و کمک‌های نظامی و نیروهای زمینی در این ائتلاف مشارکت کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *