2024-07-20

پایگاه خبری هزارپیشه

بروزترین پایگاه خبری استان ایلام


Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/hezarpi2/public_html/wp-content/themes/newsphere/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 253

راز چپ دست ها در چیست؟

راز چپ دست ها در چیست؟
چپ دست ها به علت قابلیت استفاده بهتر از مهارت های کلامی خویش سخنران هایی منحصربه فرد هستند هر چند که این توانایی در همه آن ها وجود ندارد، ولی بین تعداد زیادی از آن ها رایج است.

دیدگاه های علمی و پزشکی مختلفی در خصوص اشخاص چپ دست موجود است که بعضی از آن ها به اثبات رسیده و بعضی دیگر هم چنان در کش و قوس تحقیقات علمی قرار دارند؛ بالا بودن متوسط هوش ریاضی، توانایی بیش تر در حل مسئله و خلاقیت، مستعد بودن به ابتلا به بعضی بیماریها مانند اوتیسم و اسکیزوفرنی و قدرت بیش تر در کنترل خشم و احساسات منفی از جمله این موارد هست.

ویژگی های اشخاص چپ دست:

رهبری

سرعت تفکر

عدم وابسته‌گی و افزایش استقلال

انعطاف پذیر

باذکاوت

افزایش سازگاری

اشخاص چپ دست در هنر، ورزش، ریاضیات و سیاست دارای قابلیت های بالاتری هستند.

چپ دستی نوعی خصوصیت منحصربه فرد است که به گفته کارشناسان در بروز آن مسایل ژنتیکی و غیر ژنتیکی فراوانی نقش دارند.

کارشناسان در تازه ترین مطالعه های خویش متوجه شدند اشخاص چپ دست به علت تولید ژن هایی منحصر به فرد در رحم مادر دارای قابلیت و مهارت های کلامی بهتری نسبت به راست دست ها هستند.

کارشناسان چهار ناحیه ژنتیکی کشف نموده اند که در ایجاد چپ دستی اثر گذار است؛ این مناطق ژنتیکی نقش قابل توجهی در توسعه مغز در رحم مادر دارند و به گفته دانشمندان این یکی از دلایلی است که باعث میشود چپ دست ها مهارت های زبانی منحصربه فردی داشته باشند.

پژوهشگران هنوز نتوانسته اند بطور دقیق علل چپ دستی در بعضی اشخاص را شناسایی کنند، ولی مطالعه های جدید نشان می‌دهند ژنوم انسانها در ایجاد این توانایی اثر گذار است.

چپ دستی میتواند به علت نوعی تفاوت در داربست سلولی بدن انسان باشد و این داربست سلولی بیش ترین سنگینی در سلول های بدن انسان را دارد.

چپ دستی میتواند بر اثر رشد مغز به گونه ای متفاوت و همچنین تولید میکروتوبول های بدن انسان باشد.

چپ دست ها به علت قابلیت استفاده بهتر از مهارت های کلامی خویش سخنران هایی منحصربه فرد هستند هر چند که این توانایی در همه آن ها وجود ندارد، ولی بین تعداد زیادی از آن ها رایج است.

با وجود کسب کردن مهارت های کلامی بالا در اشخاص چپ دست، این اشخاص با درصد بالاتری به نسبت راست دست ها دچار مشکل های عصبی، اختلالات ذهنی زیرا اسکیزوفرنی می شوند؛ امار ها نشان میدهد چپ دست ها کم تر از راست دست ها به پارکینسون مبتلا میشوند . چپ دستی به علت نوع رسم الخط رایج در کشور ها نیست، کما این که در کشور هایی که رسم الخط از سمت راست به چپ آغاز میشود میزان چشمگیر چپ دست وجود دارد .

هر نیمکره از مغز برای به کاربستن مهارت ها وقابلیت های ویژه ای مورد استفاده قرار می گیرد، ولی هردو نیمکره مغز با لایه ضخیمی از الیاف عصبی به اسم corpus callosum به یکدیگر متصل هستند و جدا از فعالیت نمی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *