2024-03-01

پایگاه خبری هزارپیشه

بروزترین پایگاه خبری استان ایلام


Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/hezarpi2/public_html/wp-content/themes/newsphere/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 253

حقوق حیوانات و محیط زیست

لطفا در فصل سرما بیشتر با حیوانات اهلی مانند سگ‌ها و گربه‌ها مهربان باشید!

سگ‌ها و گربه‌ها گونه‌هایی جانوری هستند که در اکوسیستم، زیستگاه آنها کنار زندگی انسان‌هاست، زیستگاه گربه داخل خانه و زیستگاه سگ‌ کنار خانه انسان‌ است!

حضور سگ‌ها و گربه‌ها بصورت آزاد و بدون‌ اسارت برای حفظ نظم اکوسیستم و محیط زیست ضرورت کامل دارد!

عدم حضور این‌ دو حیوان لطمات زیادی به محیط زیست‌ وارد می‌کند از جمله:

۱- بهم خوردن‌ نظم اکوسیستم، ورود حیوانات وحشی به مناطق مسکونی و احتمال تهدید جانی انسان‌ها از طرف آنها و احتمال تهدید متقابل آنها توسط انسان‌طها که اخیرا در بعضی از شهرها اتفاق افتاده و مردم‌ توسط گرگ‌ها و غیره صدمه بدنی دیده‌اند و متقابلا حیوانات وحشی نیز توسط انسان‌ها از طریق تقابل عمدی یا تصادفات صدمه دیده‌اند!

۲- اخلال در ایجاد امنیت برای مردم‌ و حفظ جان و مال انسان‌ها

تحقیقات نشان داده در مناطقی که سگ‌ها حضور دارند و مردم با آنها مهربان هستند آمار جرائم از جمله سرقت، خشونت، قتل و غیره بسیار پایین‌تر است و از قدیم و ندیم گفته‌اند سگ‌ها وفادار و پاسبان انسان‌ها هستند و این گفته صحیحی است!

موارد بیشماری وجود دارد نوزادانی که توسط انسان‌ها به سطل زباله انداخته شده یا بدور از شهرها و روستاها رها شده یا کودکانی که گم شده‌اند توسط سگ‌ها نجات داده شده و تا رسیدن انسان‌ها توسط آنها شیر داده شده‌اند، مخاطبین می‌توانند در این‌ مورد تحقیق کنند!

۳- عدم امکان مدیریت‌ پسماند در مبدا به روش زیست‌ محیطی و افزایش شیرابه و آلودگی زیست محیطی و گازهای گلخانه‌ای مخرب لایه ازن در زباله دانی‌ها، زیرا در مدیریت پسماند به روش زیست‌ محیطی الزاما بایستی:

پسماند غذا و گوشت که عامل اولیه شیرابه و آلودگی زیست محیطی و گازهای گلخانه‌ای است توسط خانواده‌ها برای سگ یا سگ‌های کنار منزل خود ریخته شود!

پسماند میوه و سبزیجات هم‌ بایستی روی خاک روی زمین ریخته شود، پس از مدت کوتاهی تبدیل به کود برای خاک خواهد شد!

پسماندهای بازیافتی مانند کاغذ پلاستیک و غیره هم بایستی جمع آوری و تحویل مراکز بازیافت شود!

پس تنها راه مدیریت پسماند در مبدا جهت تحقق پسماند صفر همین است که حضور سگ‌ها ضرورت دارد و غیر از این راهی برای تحقق پسماند صفر وجود ندارد!

۴- عدم‌ امکان تلطیف روحیه مردم و قطع ارتباط انسان‌ها با محیط زیست زیرا حیوانات اهلی بخشی از محیط زیست هستند و باعث تلطیف روحیه مردم می‌شوند زیرا حیوانات دارای روحیه پاک و بی آلایشی هستند و وجود آنها باعث تلطیف روحیه انسان‌های اجتماع خواهد شد!

۵- افزایش جانورانی که در محیط زیست و خانه انسان‌ ممکن است برای انسان خطر داشته باشند از جمله مار، موش، رتیل، سوسک و غیره در صورت نبود سگ در کنار خانه و گربه در داخل خانه‌ها!

استفاده از سم، چسپ یا تله و غیره برای از بین بردن این جانوران خلاف اصول زیست‌ محیطی و غلط است تنها راه حل، حضور سگ‌ها در محیط و و گربه‌ها در داخل خانه‌هاست زیرا وجود گربه دارای آنزیم قلمرو هست که حضور آن داخل خانه باعث می‌شود که این‌ جانوران از خانه دور شوند و در زاد و ولد آنها اختلال ایجاد شود.

توجه کنید در قرآن مجید حیوانات بعنوان امت‌هایی مانند ما انسان‌ها نام برده شده و ذکر خدا را می‌کنند!

پس لطفا با حیوانات مهربان باشید و هرگز آنها را اضافه فرض نکنید و آنها را از محیط زندگی خود طرد نکنید بلکه بعنوان مخلوقات بسیار با ارزش خداوند قدردان آنها باشید!

والسلام علیکم

✍ جمال الدین رستمی؛ حقوقدان مدافع انسانیت، حقوق حیوانات و محیط زیست – کردستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *