هزارپیشه بروزترین رسانه مجازی استان ایلام
ssssssssss
 • خانه
 • موضوعات
 • انتخابات
 • کانال
  ×

  منوی بالا

  منوی اصلی

  دسترسی سریع

  اخبار سایت

  true
  true

  ویژه های خبری

  true
      امروز  یکشنبه - ۱۰ اسفند - ۱۳۹۹  
  true
  true
  توضیحات معاون استانداری کرمانشاه در مورد مواضع اخیر نماینده استان و کمپین مردمی مطالبات نفتی

  توضیحات معاون استانداری کرمانشاه در مورد مواضع اخیر نماینده استان و کمپین مردمی مطالبات نفتی

   

   

  🛑 توضیحات این مقام اجرایی استان کرمانشاه با یک نگاه از بالا به پایین ارائه شده و تا کنون از سوی رسانه های استان و استانداری ایلام و نمایندگان مردم در مجلس بی جواب مانده است

   

   

  ✅ عینا تمام این خبر منتشره در خبرگزاری ایرنا منتشر می گردد و قضاوت را به مردم می سپاریم…

   

  معاون استاندار کرمانشاه در خصوص مواضع نماینده ایلام توضیحاتی ارایه داد

   

  کرمانشاه- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه، در خصوص مواضع نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی توضیحاتی برای تنویر افکار عمومی ارایه داد.

   

  «هدایت حاتمی» روز شنبه در توضیحات خود که از سوی روابط عمومی استانداری کرمانشاه در اختیار ایرنا قرار داده شد؛ آورده است: با توجه به انتشار مطالبی در روزهای اخیر و البته تکرار در گذشته توسط سرکار خانم «فلاحی» نماینده مردم ایلام، ایوان، مهران و شیروان چرداول در مجلس شورای اسلامی در فضای مجازی  و برخی تریبون‌های مختلف، توضیحات و نکات لازم در ۹ محور با توجه به اثرات سوء اقتصادی، اجتماعی و امنیتی این مواضع، برای آگاهی اصحاب رسانه، تنویر افکار عمومی و استحضار مردم استان‌های کرمانشاه و ایلام اعلام می‌شود.

   

  ۱- مردم شریف و نجیب ساکن در استان‌های کرمانشاه و ایلام به عنوان ساکنین باستانی غرب ایران کهن با اشتراکات فراوان در دین، مذهب، گویش و فرهنگ در طول قرنها با همدلی در کنار هم زیست کرده و سرنوشت خویش را هیچ گاه جدا از هم ندانسته‌اند اما برخی مسوولان و نمایندگان متوجه این یکپارچگی همیشگی نبوده و به برنامه‌ریزی منطقه‌ای برای هم افزایی در سیاست ها و اقدامات باور ندارند. قطعا مراجعه به مبانی کارشناسی و تجربه های موفق نشان می دهد با نگاهی مبتنی بر آمایش سرزمین و مزیت های منطقه ای می توان بر مشکلات و موانع توسعه ای فائق آمد و پیشرفت کل منطقه را سامان داد. برای درک این موضوع شواهدی نظیر قطب های توریستی، صنعتی، کشاورزی و خدماتی در داخل کشور خودمان وجود دارد که اهل فن بر آن مشرف بوده و سرنوشت آن مناطق را بهبود بخشیده اند. ‌

   

  ۲- استان کرمانشاه به عنوان مرکزیت تاریخی غرب کشور متشکل از استان های کرمانشاه، کردستان، همدان و ایلام با مردمانی شریف و نجیب همواره خیرخواه رشد و تعالی ایران اسلامی بویژه همسایه همزبان، ایلام قهرمان، بوده و خواهد بود. مردم و مسوولان کرمانشاه از دیرباز در کنار تلاش برای توسعه و پیشرفت این استان همواره دغدغه رشد و تعالی هموطنان عزیز ایلام را داشته و سعی در انجام فعالیت های تکمیل کننده همدیگر داشته اند. پروژه های سدسازی و انتقال آب، راه سازی، تجارت خارجی و سایر از این دست بوده که سابقه ای چند ده ساله دارد. اصولا مرزبندی های استان و شهرستان به خاطر ارتقای توان مدیریتی است و گرنه استعدادهای ژئوپلتیکی و طبیعی هر سرزمین  و منطقه را حتی مابین کشورها و نه فقط استانها نمی توان از هم جدا دانست.

   

  ۳- از جمله ادله محکم، مستند و غیرقابل کتمان در همکاری و همراهی دیرینه استان کرمانشاه برای توسعه استان ایلام می توان به تخصیص ۴۵ درصد آب سامانه گرمسیری به استان ایلام اشاره نمود. در حالیکه استان کرمانشاه با داشتن زمین های حاصلخیز دیم درجه‌ یک چهار برابر استان ایلام جمعیت دارد اما این تخصیص آب به استان ایلام در حالی اتفاق افتاده است که این منبع باارزش و توسعه بخش از مقابل دیدگان کشاورزان محروم و مرزنشین استان کرمانشاه و از میان اراضی تشنه اما حاصلخیز این دیار می گذرد تا به اراضی کم کیفیت و با درجه پایین تر به ایلام برسد.

  با این وجود مردم نجیب و نوع دوست استان کرمانشاه با نگاه ملی خود و اعتقاد به نگاه فرا استانی و منطقه ای به مبحث توسعه، علیه این موضوع مهم و حیاتی موضع گیری نکرده و اقدام به هیاهو و تشکیل کمپین اعتراضی نکرده‌اند. این در حالی است که هم اهمیت منابع آبی را برای توسعه می دانند و هم توان بهره مندی از آن را به خوبی دارند. آبی که از سیروان و رودخانه های مسیر تامین شده و ۲۰۰ کیلومتر انتقال یافته و بیش از ۲ هزار هکتار اراضی کشاورزی و منابع ملی استان کرمانشاه را برای رساندن آن تا ایلام تخریب کرده که دشت عباس را سیراب کند و مردم عزیز ایلام از آن بهره ببرند.

   

  ۴- یکی دیگر از پروژه های مهم، برنامه ریزی برای احداث سد چناره در محدوده سرزمینی استان کرمانشاه با ظرفیت ۷۵ میلیون متر مکعب در شرایطی می‌باشد که کل آب آن از منابع آبی استان کرمانشاه سرچشمه گرفته و خود سد نیز در داخل استان بوده و احداث آن موجب زیرآب رفتن و تخریب ۶۰۰ هکتار از اراضی حاصلخیز کشاورزی، سکونتگاه‌های تاریخی و زیستگاه‌های بکر طبیعی در شهرستان اسلام آباد غرب می گردد و حتی یک قطره آن به استان کرمانشاه تخصیص نیافته و تمامی ذخایر آن برای تخصیص مصارف شرب، صنعتی و کشاورزی در استان ایلام می باشد. این در حالی است که احداث این سد موجب جابجایی هشت روستا و کوچ آنهاست. آیا رواست که مسوولان و نمایندگان کرمانشاه با نادیده گرفتن برنامه ریزی منطقه ای  و با نگاهی بسته و تنگ در تریبون ها فریاد برنند و مردم را به تشکیل کمپین دعوت کنند؟

   

  ۵- نیاز به افزایش تولید گاز در کشور بویژه در پیک مصرف آن در زمستان که طی سال‌های اخیر و بخصوص امسال منجر به مشکلات قطع مکرر گاز و برق در نقاط مختلف کشور شده است مسوولان وزارت نفت را بر آن داشته تا با بهره برداری از میادین گازی موجود نیاز داخل کشور را تامین نمایند.

  پس از بررسی های کارشناسی یکی از مناطق مستعد برای تامین نیاز مصرفی کشور نواحی غربی استان کرمانشاه شناسایی شده که با وجود پنج میدان گازی اکتشاف شده بیستون، امام حسن، اسلام اباد، نفت شهر و باباگیر ظرفیت بزرگی برای تقویت گاز مصرفی کشور دارا بوده که در نظر است این پنج میدان گازی به صورت اشتراکی برای تامین خوراک یک پالایشگاه گازی در استان کرمانشاه مورد استفاده قرار گیرند. لیکن در این خصوص لازم است دقت فرمایید که از پنج میدان ذکر شده چهار میدان بطور کامل در محدوده سرزمینی استان کرمانشاه قرار داشته و بیش از ۸۰ درصد میدان باباگیر نیز در محدوده استان کرمانشاه و شهرستان گیلانغرب بوده و تنها بخش کوچکی از آن در استان ایلام قرار گرفته است.

   

  ۶- باتوجه به موقعیت جغرافیایی پنج میدان گازی مورد اشاره و قرار گرفتن آنها در استان کرمانشاه موضوع جانمایی این پالایشگاه در غرب این استان نه یک تصمیم قومی و قبیله ای و استانی بلکه یک تصمیم کارشناسی و با پشتوانه علمی در زمینه های تولید، حمل و نقل، دسترسی به بازار و زیرساخت ها و سایر بوده است.

  قاعدتا اهل فن و خبرگان بهتر می دانند که اکتشاف و بهره برداری از میادین نفت و گاز یک کار فنی و تخصصی بوده و به تبع آن انتخاب نقاط موردنظر برای بهره برداری از این میادین نیازمند مطالعات دقیق کارشناسی و وضعیت دسترسی به منابع آب، برق، گاز، خطوط لوله صادراتی، مطالعات آمایش سرزمینی می باشد.

  بدیهی است که قرار گرفتن میادین گازی در استان کرمانشاه همراه با بررسی های فنی و وجود منابع متعدد از جمله خط گاز صادراتی، هر کارشناس خبره ای را مجاب به ایجاد این واحد در استان می نماید.

   

  ۷- اصولا چنین پروژه هایی دارای پشتوانه های کارشناسی بوده و نمی توان با هیاهو و طرح مسایل غیرکارشناسی و تخریب افراد خدمتگزار و مدیرانی که به اندازه سن افرادی نظیر بنده و شما تجربه سکانداری وزارتخانه های مختلف داشته و به گواه همه دلسوزان و کارشناسان منصف تحول گر و موثر بوده اند موضوعات را به بیراهه برد. مضاف بر آن موضع گیری های شما مصداق کامل آتش زدن قیصریه برای دستمالی است و به نوعی خودگزی محسوب می‌شود.

   

  ۸-شما به عنوان نماینده کل مردم ایران قسم خورده اید و بایستی برای تاخیر در اجرای این پروژه ها در مکان مناسب فریاد بزنید. قطعا تاثیر ایجاد این واحدها که با تاخیر فراوان انجام شده برای کل منطقه بوده و شکل گیری صنایع پایین دست را در هر ۲ استان بدنبال دارد. نمایندگان علاقه مند به توسعه بایستی با استفاده از همه ظرفیت ها سعی در جلب و جذب سرمایه گذاری های تکمیلی داشته باشند نه اینکه با طرح مسایل سطح پایین موجب حاشیه سازی شده و انرژی و توان خود و یکدیگر را مصروف امور غیرضروری نمایند. نبایستی با خط کشی های مصنوعی بین استان های هم سرنوشت و پرمشکل، اصل فرآیند سرمایه گذاری را تحت تاثیر قرار داد و خدای ناخواسته ذهن مردم را نسبت به هم مسئله دار کرد. مردمی که بی توجه به رویکرد و نظر ما زندگی خود را با تعامل و رفت و آمد با همدیگر مدیریت کرده و از خدمت گیری در مرزها، فرودگاه ها، جاده ها، بیمارستان ها و کلینیک های  هر ۲ استان بهره می برند.

   

  ۹-با وجود روابط تاریخی مردم در ۲ استان مهم مرزی کرمانشاه و ایلام اما به تازگی افرادی سودجو با اظهارات عوام فریبانه و انحراف افکار مردم از مسایل اصلی توسعه، درصدد ایجاد ذهنیت برای یکدیگر هستند تا شاید از نمد گل آلود کردن فضا و ایجاد التهابات اجتماعی در داخل کشور و تحریک احساسات مردم علیه مردم برای پیشبرد منافع شخصی و سیاسی خود کلاهی بدوزند. قطعا مردم رفتار مدیران و وکلای خود را به دقت زیرنظر داشته و تحلیل می‌کند.  خود که تحصیل کرده رشته علوم سیاسی هستید بهتر می‌دانید که مردم فرق خدمت در فضای کارشناسی و پیگیری دلسوزانه و منطقی را با جار و جنجال و رفتارهای تصنعی به خوبی تمیز می دهند.

  پس بهتر آن است امور مردم شریف استان ایلام را از مجاری معقول و کارشناسانه پیگیری کرده و از توان همه ظرفیت های مردم منطقه و نخبگان آن بهره ببرید نه آنکه تقابلی را شکل داده و سرنوشت برخی امور مشترک و فرا استانی را منحرف و به شکست برسانید. زیرا تشکیل کمپین مردمی و جار و جنجال آفرینی برای امور فنی و پروژه های خاص کار دشواری نیست اما بیراهه ای خطرناک است که غایت آن ناپیدا و مبهم است. قطعا این توصیه خیر خواهانه برای سرکار خانم فلاحی نماینده محترم که خود عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز می باشد قابل فهم بوده و ابعاد آن برایشان به نحو بهتری مکشوف است.

  در پایان سعادت، بهروزی، همدلی و رفاه برای تمام مردم ایران و به ویژه مردم شریف و عزیز استان های منطقه را از خدای سبحان خواهانم و امیدوارم همگان در پیگیری اهداف نظام مقدس اسلامی و حفظ و یکپارچگی ملی کوشا و مفید باشیم.

   

  «سارا فلاحی» نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی روز ۲۳ بهمن امسال در مصاحبه با یکی از رسانه ها گفت: به هیچ عنوان اجازه نمی دهیم منابع گازی باباگیر بعنوان مخزن تنگ بیجار استان ایلام در اختیار استان کرمانشاه قرار گیرد.

   

  وی اظهار داشت: برای اولین بار که موضوع استفاده از منابع گازی باباگیر از سوی استاندار کرمانشاه مطرح شد، در گفت و گو با مدیرعامل نفت مناطق مرکزی مراتب اعتراض شدید خود را به طرح این موضوع از سوی استاندار کرمانشاه به اطلاع آنان رساندم و به آنان یادآور شدیم که حق چنین اظهارنظری در خصوص منابع استان ایلام را ندارند.

   

  وی ادامه داد: به تازگی نیز که وزیر نفت در مصاحبه ای دوباره به این موضوع اشاره کرده اند، در گفت و گو با استاندار ایلام از ایشان خواستیم که به عنوان راس استان در تماس با استاندار کرمانشاه، دفتر نفت مرکزی و وزیر نفت به آنان تذکر دهند که منابع باباگیر متعلق به استان ایلام بوده وحق ورود به این موضوع را ندارند.

  true
  true
  true
  true

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

  
  true