2023-03-24

پایگاه خبری هزارپیشه

بروزترین پایگاه خبری استان ایلام


Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/hezarpi2/public_html/wp-content/themes/newsphere/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 254

تا چه سنی امکان افزایش قد داریم؟

تا چه سنی امکان افزایش قد داریم؟

 

 

عوامل زیادی بر رشد کودک و قد او در بزرگسالی تاثیرگذار است.

 

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، عواملی مانند ژنتیک، هورمون‌ها، تغذیه، ورزش و نداشتن بیماری مزمن بر رشد قد تاثیر دارد.

 

ژنتیک:

 

رشد کودک مستقیما تحت تاثیر قد والدین است و بواسطه قد والدین پیشبینی می‌شود. اکثریت والدین قد بلند معمولا دارای فرزند قد بلند هستند. با این حال ژنتیک پیچیده است، زیرا برخی خصلت‌ها (بلندی قد) می‌تواند در نسل آینده از بین برود یا بیان شود.

 

هورمون‌ها:

 

هورمون‌های متعدد مثل هورمون رشد و هورمون‌های تیروئید، رشد کودک را تنظیم می‌کنند. کودکان دچار کمبود هورمون رشد، کوتاه قد هستند و رشد کندی دارند. هورمون‌های جنسی با هورمون رشد، هورمون تیروئید و مواد مغذی کار می‌کنند که این منجر به رشد سریع در طول دوره نوجوانی می‌شود. هورمون‌های جنسی نقش مهمی در آمیزش لایه‌های رشد دارند.

 

رشد همه کودکان بعد از پایان دوره بلوغ متوقف خواهد شد. کودکانی که خیلی زود یا دیر وارد دوره بلوغ شده یا این دوره را به طور کامل گذرانده اند، ممکن است رشد نابهنجار را تجربه کنند.

 

تغذیه:

 

مواد مغذی کافی از جمله مواد پرانرژی، پروتئین و نیز ویتامین‌ها و مواد معدنی مثل ویتامین دی، فسفر، کلسیم و روی برای رشد کودک ضروری هستند. این مواد مغذی باهم کار می‌کنند تا رشد را تقویت کنند و به کودک در رسیدن به قد مناسبی که از طریق ژنتیک به ارث برده اند، کمک کند. کمبود موادمغذی، رشد جسمی کودک را به تاخیر می‌اندازد.

 

ورزش:

 

ورزش در دوره کودکی بر رشد تاثیر می‌گذارد. ورزش منظم یا فعالیت بدنی می‌تواند رشد کودک را تقویت کند و ترشح هورمون رشد را تحریک کند.

 

نداشتن بیماری مزمن:

 

بیماری مزمن می‌تواند به رشد کودک آسیب بزند.

 

ارزیابی منظم رشد کودک، بهترین راه برای تشخیص کوتاه قدی و پیگیری این مشکل در مراحل اولیه است؛ بنابراین وزن و قد کودکتان را با دقت اندازه گیری کنید و آن را با نمودار رشد استاندارد مقایسه کنید. در صورتی که رشد کودک کمتر از شاخص طبیعی است و یا طبق منحنی رشد، رشد نزولی را نشان می‌دهد، والدین باید نسبت به آن توجه بیشتری کنند.

 

تا چه سنی افزایش قد داریم؟

 

بعد از اینکه کودک، دوره بلوغ را به پایان رساند، مرحله رشد به طور کامل متوقف می‌شود. اینجاست که رشد پایان می‌یابد و کودک به قد مناسب در دوره بزرگسالی می‌رسد. راز‌های متعددی درباره رشد وجود دارد. برخی افراد معتقدند که طناب زدن و بسکتبال در مقایسه با دیگر ورزش‌ها می‌تواند کودکان را قدبلندتر کند. برخی براین باورند که کودکان به رشدشان ادامه می‌دهند تا زمانی که به سن ۲۵ ساله رسیدند. تاکنون هیچ سند علمی برای اثبات این باور‌ها ارائه نشده است.

 

حقیقت این است که مواد مغذی خوب، هورمون‌ها و انجام فعالیت بدنی (نه زیاد و نه کم) قد نهایی را به حداکثر می‌رساند. هیچ گونه شواهد علمی برای موثربودن اسپری‌های بینی هورمون رشد وجود ندارد. تنها هورمون رشد برای درمان کمبود هورمون رشد به شکل تزریقی است که لازم است پزشک اطفال متخصص غدد تجویز کند. تزریق این هورمون رشد به کودک دچار کمبود هورمون رشد کمک می‌کند تا به قد طبیعی در دوره بزرگسالی برسد.

 

پزشک اطفال بخصوص پزشک متخصص غدد می‌تواند رشد طبیعی کودک را ارزشیابی کند. اگر رشد کودک غیرطبیعی باشد یا با ژنتیک سازگاری نداشته باشد، آزمایش خون یا عکسبرداری از استخوان می‌تواند به شناسایی دلیل کوتاه قدی کودک کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *