2024-05-18

پایگاه خبری هزارپیشه

بروزترین پایگاه خبری استان ایلام


Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/hezarpi2/public_html/wp-content/themes/newsphere/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 253

برنج ارزان را از اینجا بخرید!

 

برنج ارزان را از اینجا بخرید!

 

قیمت برنج در بورس کالای کشاورزی به دلیل حذف واسطه‌ها ۲۰ درصد کمتر از قیمت این محصول در سوپرمارکت‌ها است.

سید اسماعیل یزدان پناه مدیرعامل مرکز تجارت برنج ایران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه قیمت برنج در بورس کالای کشاورزی برای خریداران ۲۰ درصد کمتر از قیمت این محصول در بازار‌های مصرف و سوپرمارکت‌ها است، گفت: ارزان بودن قیمت برنج در بورس بدلیل حذف واسطه‌ها است، چونکه مصرف کنندگان خانگی می‌توانند برنج مورد نیاز خود را مستقیم از بورس بدون هیچ واسطه‌ای خریداری کنند.

 

او افزود: قیمت برنج‌های بوجاری نشده در بورس تفاوت چندانی با قیمت این محصول در بازار ندارد، اما قیمت برنج‌های بسته بندی شده در بورس با برنج‌های عرضه شده در سوپرمارکت‌ها به دلیل نبود واسطه ۲۰ درصد کمتر است.

 

مدیرعامل مرکز تجارت برنج ایران ادامه داد: خریداران برنج در هر کجای کشور می‌توانند برنج‌های مورد نیاز خود را با پرداخت ۱۶ درصد از قیمت روز معاملات که هزینه سورت و بسته بندی است، در کیسه‌های ۱۰ کیلوگرمی در درب منزل دریافت کنند.

 

یزدان پناه با بیان اینکه قیمت برنج در بورس تابع عرضه و تقاضا است، گفت: مهمترین فایده خرید برنج از بورس این است که این برنج‌ها قبل از عرضه، جداسازی می‌شوند و سلامت و استاندارد بودن آن نیز در آزمایشگاه‌ها تایید می‌گردد.

 

او حذف واسطه‌ها را نیز یکی دیگر از مزیت‌های عرضه برنج در بورس کالا دانست و افزود: کشاورزان و خریداران تعیین کننده واقعی قیمت برنج در بورس هستند و زمانی که قیمت عرضه و تقاضا در بورس کالا برابر شد، معامله نیز انجام می‌شود به همین دلیل قیمت برنج در بورس کالا کمتر است.

 

یزدان پناه ادامه داد: برنج‌های طارم هاشمی و فجر دو رقمی هستند که اکنون در بورس کالا عرضه می‌شوند اما در حال برنامه ریزی برای ورود ارقام دیگر برنج مانند ندا و شیرودی به بورس هستیم.

 

مدیرعامل مرکز تجارت برنج ایران ادامه داد: شالیکاران اگرچه می‌توانند برنج‌های بوجاری نشده خود را به مراکز دیگر بفروشند، اما با فروش محصول خود به این مرکز، وجه آن را نقدا دریافت می‌کنند.

 

برنج اواخر سال ۱۳۹۹ به بورس کالای کشاورزی وارد و معاملات این محصول نیز از فروردین ماه سال بعد آغاز شد.

 

براساس اطلاعیه مدیریت بازار‌های مالی بورس کالای ایران، پارسال ۳۷۶ هزار و ۹۷۹ گواهی سپرده برنج صادر و ۳۷۶ تن برنج در بورس معامله شد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *