2023-03-23

پایگاه خبری هزارپیشه

بروزترین پایگاه خبری استان ایلام


Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/hezarpi2/public_html/wp-content/themes/newsphere/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 254

اینجا می‌ تواند قطب گردشگری کشور شود اگر…

ایسنا/ایلام استان ایلام به عنوان گوشه‌ای از تمدن عیلام کهن آثار بزرگ تاریخی‌ای را در دل خود جای داده است، از شهرهای تاریخی مانند سیمره و سراب‌کلان تا آثار تاریخی مربوط به ادوار مختلف، که همه‌ی آنها شناسنامه‌ی فرهنگی ایران محسوب می‌شوند.

بازدیدکنندگان از آثار تاریخی ایلام چه می‌گویند؟
«علی رشیدی» از شهروندان استان ایلام در این زمینه اظهار کرد: به استان‌های زیادی سفر کرده‌ام و استان ایلام را هم کامل گشته‌ام و معتقدم در استان ایلام ظرفیت و پتانسیل‌های غنی در حوزه تاریخی و گردشگری وجود دارد اما هنوز آن گونه که باید  در اشتغالزایی و رونق اقتصاد مردم نقشی نداشته‌اند.

وی گفت: نکته‌ای دیگر که در ایلام در زمینه آثار تاریخی مغفول مانده این است که آنچه بازدیدکننده از ایک اثر تاریخی در استان به آن پی می‌برد این است  در حفاظت از این آثار و ابنیه  مشکل داریم.

«زهره» دانشجوی دانشگاه ایلام نیز گفت: با بیان اینکه از ظرفیت‌های تاریخی و گردشگری استان به خوبی استفاده نشده است، افزود: عدم حفاظت از آثار تاریخی موجب شده این آثار علاوه بر اینکه در معرض حوادث و بلایای طبیعی باشند به مکانی برای یادگیری نوشتن و حکاکی تبدیل شوند.

«مرادی» دیگر شهروند ایلامی گفت: متاسفانه در کنار آثار تاریخی راهنمایانی وجود ندارد که اطلاعاتی را در اختیار بازدیدکنندگان قرار بدهند.
ظرفیت‌های گردشگری ایلام ویژه است
دکتر «مرتضی اکبری»، مدیر گروه تاریخ دانشگاه ایلام، نیز در گفت وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: آثار تاریخی گنجینه ای ارزشمند هستند که نشان دهنده فرهنگ و تمدن یک ملت می‌باشند، بنابراین حفظ آنها برای نسل‌های آینده ضروری می‌باشد.
وی افزود: استان ما به دلیل هم مرز بودن با کشور عراق، برخورداری از اماکن مذهبی و آثار تاریخی از دوره معاصر، قاجار، ساسانیان و… اهمیت بالایی از لحاظ گردشگری دارد.

اکبری با بیان اینکه صنعت گردشگری در جهان گاهی مهم‌ترین منبع درآمد یک کشور محسوب می‌شود، ادامه داد: اگر از ظرفیت‌ها به خوبی استفاده شود میتوان در توسعه صنعت گردشگری، رونق اقتصادی و افزایش بینش فرهنگی در استان قدم چشم گیری برداشت.

مدیر گروه تاریخ دانشگاه ایلام  گفت: علاوه بر دستگاه‌های متولی مانند میراث فرهنگی سایر ارگان‌ها همچون صداو سیما، آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها، نیروی انتظامی و قوه قضائیه نیز می توانند با آگاه‌سازی  مردم در راستای حفاظت از آثار باستانی ایفای نقش کنند.

ایلام می‌تواند به یک قطب گردشگری در کشور تبدیل شود
« فرزاد شریفی» مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام با بیان اینکه اصلی ترین و در عین حال سخت ترین وظیفه سازمان میراث فرهنگی، حفاظت و صیانت از آثار تاریخی است، در گفتگو با خبرنگار ایسنا اظهار داشت: در بحث حفاظت از آثار تاریخی علاوه بر کمک میراث فرهنگی هر شهرستان، فرمانداران و دهیاران، تفاهم نامه‌ای نیز با نیروی انتظامی به منظور استفاده مشترک از نیروها و امکانات یگان‌های حفاظت میراث فرهنگی و نیروی انتظامی برای محافظت از آثار تاریخی منعقد شده است.

وی با اشاره به اینکه عمده آثار تاریخی استان در مناطق سخت‌گذر قرار دارند، افزود: استان ایلام با توجه به وجود آثار تاریخی، طبیعی و مذهبی می‌تواند به یک قطب گردشگری در کشور تبدیل شود و رسیدن به این هدف با بهسازی زیرساخت‌های گردشگری از جمله مسیرهای دسترسی، مقاومت سازی مکان‌های تاریخی در برابر حوادث و بلایای طبیعی، جلوگیری از حفاری‌های غیرمجاز و… امکان‌پذیر است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام ادامه داد: اقداماتی نیز از قبیل مرمت سازی قلعه والی، احداث موزه باستان شناسی دراستان، احداث مجتمع گردشگری و زائر سرا در شهرستان مهران، به کارگیری نیروهای باسواد و متخصص در دستور کار قرار گرفته است.

شریفی تاکید کرد: باید با کمک آموزش و پرورش و رسانه‌ها در زمینه معرفی میراث‌فرهنگی و آثار تاریخی استان بیش از پیش اقداماتی لحاظ شود.
امیدواریم با همکاری و مشارکت مردم و مسئولان ذی ربط در حفظ بناهای تاریخی، هویت چند هزارساله و پیشینه تاریخی استانمان غبار فراموشی به خود نگیرند.

منبع : http://isna.ir/xdLZ7s

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *