2024-05-28

پایگاه خبری هزارپیشه

بروزترین پایگاه خبری استان ایلام


Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/hezarpi2/public_html/wp-content/themes/newsphere/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 253

آمارهای وحشتناک تخلفات ساخت و سازها در استان ایلام

⭕️بهادری عضو و دبیر اجرایی سازمان نظام مهندسی کشور در نشست خبری:

▪️راه و شهرسازی برابر قانون موظف به نظارت عالیه بر کلیه ساخت و سازها است و کمکاری در انجام وظیفه مشهود است.

▪️شهرداری ها از محل تخلف های ساخت و ساز دارند منابع درآمدی خود را تامین می کنند و در حقیقت خود شهرداری ها با نقشه دوم در حال تخلف هستند و تا کنون هیچ برخوردی در هنگام تخلف ساخت و ساز از شهرداری ها شاهد نبودیم و صرفا به جریمه ها اکتفا شده است.

▪️راه و شهرسازی استان ایلام تا کنون حتی یک شهرداری را به دستگاه قضا به عنوان متخلف معرفی نکرده است و این نیز در حقیقت سهل انگاری در اجرای وظیفه است.

▪️عمر مفید ساختمان در ایران ٢۵ سال و در سطح جهان ١٠٠ سال است و در حقیقت ساختمان های ما در عین جوانی جوانمرگ می شوند.

▪️مجوزهای ساخت و ساز در ایران و به ویژه در ایلام کارشناسی شده نیست و این عدم کارشناسی باعث به وجود آمدن ناهنجاری ها در سیمای شهری شده است و بدنه شهری کاملا نامنظم است.

▪️در استان ایلام خیابان ها انسان محور نیست و متاسفانه این نگاه در طراحی و ساخت و ساز در ایلام رعایت نمی شود و طراحی ها تحت تاثیر ماشین است تا مردم؛ به عنوان نمونه، همین تعریض خیابان آیت الله حیدری ایلام با نگاه انسان محور تعریض نشده و از بین بردن پیاده رو بر عکس نگاه انسان محوری بر علیه نگاه انسان محوری بوده است.

▪️در یک پروژه تحقیقاتی با حضور ۵۶ مهندس خوش سلیقه و خوشنام و با سابقه ایلامی تحت عنوان اعضا کمیته نظارت مضاعف، ساخت و ساز در ایلام مورد کنکاش قرار گرفت و متاسفانه نتایج زیر به دست آمد:

▫️٧۵ درصد پروژه های ساخت و ساز استان تابلو معرفی کار ندارند.
▫️٨٧ درصد پروژه ها دفتر و تجهیز کارگاه ندارند.
▫️٩٩ درصد ساخت و ساز ها در استان ایلام مطالعه ژئوتکنیک ندارند.
▫️٩٨ درصد ساخت و سازهای در استان دارای تخلف هستند.
▫️۶۵ درصد از تخلف های موجود در ساخت و سازها به شهرداری ها گزارش شده است؛ و متاسفانه حدودا ٣۵ درصد تخلف ها از طرف ناظرین گزارش نشده است و این تخلف ناظرین ساخت و ساز است.
▫️٧٠ درصد ساخت و سازها فاقد نقشه دوم و ثانویه تایید شده هستند و متاسفانه نقشه ها بازبینی نشده هستند.
▫️٩۵ درصد ساخت و سازها در ایلام یا افزایش زیربنا داشته و یا افزایش طبقات دارند و کمتر از ۵ درصد بر اساس مجوز و پروانه کار ساخت و ساز انجام می شود.
▫️در ۴٨ درصد از ساخت و سازها در استان بحث اشرافیت رعایت نشده است.
▫️٩۵ درصد بحث حفاظت و ایمنی در کارگاه های ساخت و ساز ایلام رعایت نشده است.

⭕️ بهادری در ادامه به عملکرد هیات مدیره دوره هفتم اشاره کرد و افزود:

▪️در دوره هفتم ٧ ساختمان اداری تحویل سازمان نظام مهندسی استان دادیم، دوره هفتم را با بیش از ٢ میلیارد تومان سرمایه تحویل هیات مدیره هشتم می دهیم؛ بیشترین دوره آموزش مهندسین در کشور به استان ایلام تعلق دارد؛ تمامی اعضا نظام مهندسی استان به نمایشگاه های داخلی و خارج از کشور اعزام شده و بیش از ٣٠٠ اعزام در راستای آموزش مهندسین به خارج از کشور داشته ایم و تمامی هزینه ها بر عهده سازمان بوده است.

▪️مسکن های مهر در استان ایلام از بهترین ساخت و سازهای مسکن های مهر در سطح کشور هستند.

▪️در ساخت و سازهای استان برخورد با ناظرین متخلف انجام شده و خیلی از متخلفین بعد از اینکه مماشتی نشد و برخورد انجام گرفت؛ متخلفین معترض شدند.

▪️ارکان سازمان نظام مهندسی با تمام توان با متخلفین مجموعه بر خورد کرده اند و به عنوان قائم مقام رییس نظام مهندسی کشور اعلام می دارم کمترین تخلف در سازمان نظام مهندسی شاهد بودیم.

🛑 آیا تمام مشکلات استان، اربعین، امورات مهم و معضلات استان حل شده است که شخص اول اجرایی استان بیاید برای سازمان نظام مهندسی خط و نشان بکشد و در چینش ترکیب دخالت کند؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *