2024-05-28

پایگاه خبری هزارپیشه

بروزترین پایگاه خبری استان ایلام


Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/hezarpi2/public_html/wp-content/themes/newsphere/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 253

آزادی ورزشگاه !

ی🔘 آزادیِ ورزشگاه!

✍ستایش الزهرا ابراهیمی/ دانش آموخته علوم ارتباطات

🔻دومین بازی تیم ملی فوتبال ایران، انتخابی جام  جهانی ۲۰۲۲ قطر در راه است.

پنج شنبه ۱۸ مهر از ساعت ۱۷ ورزشگاه آزادی تهران،میزبان تیم فوتبال کامبوج خواهد بود، آزادی، مهمان هایی ویژه هم خواهد داشت،که ازمقامات سیاسی و دولتی و یا سلبریتی ها نیستند،آن ها فقط دختران و زنان همین آب وخاک‌اند، تماشاگران علاقمند به فوتبال‌ که سال هاست از ورود به ورزشگاه ها منع شده‌اند.

🔹به نظر می رسد خودسوزی یک دختر در اعتراض به منع رفتن زنان به ورزشگاه که با هشتگ#دختر_آبی در رسانه های اجتماعی ترند شده بود و همینطور تحت فشار قراردادن فدراسیون فوتبال ایران از جانب فیفا و AFC، موجب شده که رفته رفته زمینه‌ی حضور بانوان در ورزشگاه ها فراهم شود تا این شب تار “سحر” داشته باشد!

حالا برای اولین بار،قراراست دروازه های آزادی بر روی زنان گشوده شود تا آن ها از ورزشگاه آزادی به آزادی ورزشگاه برسند. دراین راستا از دیرباز برخی موافق و برخی سرسختانه مخالف‌ تحقق این امر هستند.

🔸مخالفان می گویند:
فضای حاکم بر مسابقات فوتبال به اندازه‌ای مسموم و آلوده است که حضور بانوان در این فضا، بی احترامی به مقام والای آنان را در پی داشته و تبعات اخلاقی مخربی خواهد داشت

موافقان اما می گویند چرا باید بانوان از یک امکان حداقلی تفریحی، ورزشی در راستای علایقشان محروم باشند وتیم ملی کشورشان را تشویق نکنند؟!

از سوی دیگر این فضای ناسالم را چه کسانی ایجاد کرده اند؟ آقایان حاضر در ورزشگاه؟ پس می بایست قشر محروم از تماشا، آقایان باشند و نه خانم ها!

🔹دراین میان نیز برخی بر غلظت سیاسی این موضوع افزوده‌اند و آن را به عنوان یک نقطه ضعف برسر دولت می کوبند، آن سان که در کیهان می خوانیم: “دولت محترم به فتح‌الفتوحی دیگر دست‌یافته و موفق شده چند بلوک از صندلی‌های ورزشگاه آزادی را به زنان اختصاص دهد.

وزارت ورزش و جوانان نیز در ابتکار محیرالعقول رنگ این بلوک‌ها را در بلیط فروشی بنفش کرده است تا این دستاورد بزرگ رنگ تدبیر و امید به خود بگیرد.”

جماعتی هم‌ با عبارت “با من به ورزشگاه بیا” پرچم حمایت را علم کرده اند و عده ی دیگر با شعار”اولویت دروغین” خواهان مرتفع شدن مشکلات معیشتی، رفاهی، اشتغال و ازدواج دختران شده اند.

اما فارغ از موضع گیری های یادشده، همانگونه که بانوان، چراغ اول را، با همت وحمیت روشن کرده اند، بی گمان سایر حقوق مغفول خود را نیز محقق خواهند کرد. چرا که زنان، مردانه پای مطالباتشان ایستاده اند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *